Εθνική: Ένα “ξέσπασμα” ήταν αρκετό για το 3×3 και την… πρόκριση!

2018-02-23T19:24:45+00:00 2018-02-23T19:28:02+00:00.

23/Feb/18 19:24

Бϊщ́ԉʁ ЁÊϓ̉ϕ ʕЅˋϕ / ŋˁā - œȏ͉`(֙ԏÑVɁ: ӔŖMϓ сЁ͇Ӡ/ EUROKINISSI)

Η Εθνική μας Ομάδα “ξύπνησε” στην τρίτη περίοδο κόντρα στην Εσθονία και πήρε τελικά την νίκη με 87-75, χάρη στην οποία προκρίνεται στην επόμενη φάση των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Οι διεθνείς μας στο πρώτο ημίχρονο ήταν κάπως “νωθροί” σε άμυνα και επίθεση και έδωσαν δικαιώματα στους Εσθονούς. Όμως στο δεύτερο μέρος “ξύπνησαν”, έπαιξαν καλή άμυνα, βρήκαν εύκολα καλάθια στο transition και πήραν μία άνετη νίκη-πρόκριση.

Η “επίσημη αγαπημένη” πλέον με το 3/3 που έχει κάνει, προκρίθηκε ήδη στην επόμενη φάση των Προκριματικών, ενώ η Εσθονία με ρεκόρ 1-2 θα παλέψει για την τρίτη προνομιούχο θέση.

Το παιχνίδι

Με προβλήματα στο ξεκίνημα η Εθνική

Δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με τους Εσθονούς να το εκμεταλλεύονται και να προηγούνται με 11-9 (στο 4′). Η Εθνική μας προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς όμως να τα καταφέρει (14-13 στο 7′), αλλά έκλεισε τελικά την πρώτη περίοδο μπροστά με 20-18, έχοντας για “όπλο” τα 3/6 τρίποντα.

Βελτιώθηκε η “γαλανόλευκη” άμυνα!

Στην δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού, η “επίσημη αγαπημένη” προσπαθούσε να πάρει μία διαφορά “ασφαλείας”, όμως η άμυνα της δεν ήταν καλή και έτσι οι Εσθονοί έμεναν ζωντανοί στο παιχνίδι (26-23 στο 14′). Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου αντιμετώπιζαν πρόβλημα κυρίως στην επίθεση (32-27 στο 18′) και κρατούσαν “ζωντανή” την Εσθονία, αν και αύξησαν το προβάδισμα τους. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την “γαλανόλευκη” να προηγείται με 35-29.

Ένα ξέσπασμα ήταν αρκετό για την Εθνική…

Το δεύτερο μέρος στα “Δύο Αοράκια” ξεκίνησε με, την Εθνική να συνεχίζει να είναι άστοχη, αλλά με 2 καλάθια του Μπουρούση (12 πόντους) προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (44-34 στο 24′). Η “γαλανόλευκη” έπαιζε εξαιρετική άμυνα, “έτρεχε” στον αιφνιδιασμό και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο +13 (48-35 στο 26′). 2 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου είχαμε προβάδισμα 16 πόντων (52-36) και το ολοκληρώσαμε στο +19 (61-42).

“Ανησύχησε”, αλλά το… καθάρισε η Εθνική!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και μείωσαν με σερί 7-1 σε 62-49 (στο 32′). Στο 34ο λεπτό οι Εσθονοί είχαν καταφέρει να μειώσουν σε 67-58 και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι με συνολικό σερί 16-6, αλλά η Εθνική ήταν ακόμα το φαβορί.

3 λεπτά πριν το φινάλε, η “γαλανόλευκη” είχε προβάδισμα 12 πόντων (76-67) και ήταν πολύ κοντά πλέον στην νίκη. Στο τέλος του ματς οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου, με πρωταγωνιστή τον Μπουρούση και 2/2 βολές του Μποχωρίδη “καθάρισαν” το ματς (82-73 στο 39′). Τελικά η Εθνική μας στο τέλος πανηγύρισε την νίκη με 87-75!

Παίκτης-κλειδί: Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος κατέθεσε πολύ ενέργεια στο παρκέ, ενώ βοήθησε σε όλους τους τομείς (17 πόντους, 3 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ), ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης (21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ) και ο Δημήτρης Μαυροειδής (11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 μπλοκ) όσες “μάχες” έδωσαν στην ρακέτα τις κέρδισαν και ήταν καθοριστικοί για την Εθνική μας Ομάδα.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η Εθνική, έπαιξε καλύτερη άμυνα, βρήκε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, έκανε σερί 15-6 και ανέβασε την διαφορά στους 14 πόντους. Από εκείνη την στιγμή και μετά, η Εσθονία δεν προβλημάτισε τους διεθνείς μας, οι οποίοι πανηγύρισαν την νίκη, αφού παρουσιάστηκαν σοβαροί μέχρι το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-29, 61-42, 87-75