Εθνική ομάδα: Σούπερ σταρ ο Μπουρούσης και 4Χ4 με… θρίλερ! (vids)

2018-02-25T18:56:22+00:00 2018-02-25T19:55:31+00:00.

25/Feb/18 18:56

Бϊщ́ԉʁ ЁÊϓ̉ϕ ʕЅˋϕ / ŋˁā - ̮‘ŔMɁ (֙ԏÑVɁ: ӔŖMϓ сЁ͇Ӡ/ EUROKINISSI)

Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν ανυπέρβλητος στο φινάλε και οδήγησε την Ελλάδα σε ανατροπή και νίκη επί της Μεγάλης Βρετανίας στο Ηράκλειο (75-70) και στο 4Χ4 στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Ο αρχηγός της Εθνικής ανέλαβε να… κουβαλήσει την ομάδα του όταν η μπάλα “έκαιγε”, αφού από το 66-67 σκόραρε επτά σερί πόντους, με την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου να φτάνει στη νίκη και να παραμένει αήττητη στη διαδικασία των προκριματικών, με 4Χ4!

Ο Μπουρούσης (15π.) ήταν ο κορυφαίος στο τέλος, αλλά μέχρι να φτάσουμε στις κρίσιμες κατοχές είχαν συμβάλλει θετικά επίσης οι Βασιλόπουλος (15π.), Μαργαρίτης (12π.) και Αθηναίου (12π.), ώστε να καμφθεί η αντίσταση των εξαιρετικών Βρετανών του Κλαρκ (16π., 11ριμπ.) και Νέλσον (12π.).

Εξέλιξη αγώνα

Στο πρώτο ημίχρονο η Ελλάδα αναγκάστηκε να είναι σε θέση… κυνηγού στο σκορ, αφού οι Βρετανοί μπήκαν συγκεντρωμένοι κι αιφνιδίασαν (7-15, 7′). Με Βασιλόπουλο και Μπουρούση η ομάδα του Σκουρτόπουλου επανήλθε, ωστόσο μετά το 20-23 του 10′, βρέθηκε στο -7 (20-27, 13′).

Οταν ο Μπουρούσης πέρασε στον πάγκο οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν με τον Κλαρκ, την ώρα που η “γαλανόλευκη” είχε πιο ελαφρύ σχήμα στο παρκέ, χωρίς κλασικό σέντερ.

Ετσι βρήκαν ξανά προβάδισμα οκτώ πόντων (25-33, 15′), με τον Κόνιαρη να συμβάλλει και να σκοράρει για την ισοφάριση (39-39), όμως μέσα σε ένα λεπτό οι Βρετανοί βρήκαν σερί 7-0 για να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39-46.

Η Ελλάδα επιχείρησε την ανατροπή (45-46, 23′), αλλά η Βρετανία αντιστεκόταν, ώστε να διατηρήσει μικρό προβάδισμα με τον Ατσάρα (49-55, 27′), παρά τη βελτιωμένη αμυντική συμπεριφορά της “γαλανόλευκης”, που πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με βολές του Γκίκα (56-55), πριν το τρίποντο του Νέλσον (56-58, 30′).

Το θρίλερ καλά κρατούσε στην τέταρτη περίοδο, με την είσοδο του Μπουρούση να δίνει ανάσα στην Εθνική (64-62, 36′), με τον αρχηγό να έρχεται με προσωπική προσπάθεια για το 69-67 (-49”).

Μάλιστα στην επόμενη άμυνα έκλεψε, αλλά κλείστηκε κι έκανε λάθος, με 1/2 βολές του Ολασένι να κάνουν το 69-68 (-35”). Ο Μπουρούσης όμως πήρε το… αίμα του πίσω και με γκολ-φάουλ έδωσε αποφασιστικό προβάδισμα στην Ελλάδα (72-68)!

Πλέον δεν υπήρχε… γυρισμός για τη Βρετανία, με την Ελλάδα να φτάνει στη νίκη και να μένει αήττητη στα προκριματικά, παίρνοντας το χειροκρότημα 4.000 φίλων της στα Δύο Αοράκια.

Ποιος άλλος, παρά ο Γιάννης Μπουρούσης, ο οποίος εκ των 15 πόντων του, οι επτά ήταν σερί από το 66-67 ως το 73-68, που ήταν οι πλέον αποφασιστικοί ώστε η Ελλάδα, που είχε επίσης διακριθέντες Βασιλόπουλο, Μαργαρίτη, Αθηναίου, να πάρει τη νίκη.

Που κρίθηκε

Το παιχνίδι ήταν σε τεντωμένο σχοινί ως τα τελευταία δευτερόλεπτα, πριν ο Μπουρούσης… αποφασίσει το νικητή, με καλάθι για το 69-67 και γκολ-φάουλ για το 72-68, δίνοντας στην Εθνική την απαραίτητη ώθηση στο τέλος.

Δεκάλεπτα: 20-23, 39-46, 56-58, 75-70.

Διαιτητές: Λαντσαρίνι (Ιταλία), Βελίκοφ (Βουλγαρία), Ομπράντοβιτς (Βοσνία)