Εθνική ομάδα: Επιβλητικό 5Χ5, σάρωσε στο Ισραήλ με Μήτογλου & Λαρεντζάκη! (video)

2018-06-28T20:24:47+00:00 2018-06-28T21:05:06+00:00.

28/Jun/18 20:24

Η Εθνική ομάδα έδειξε σοβαρότητα και… κλάση στο Ισραήλ και με φοβερή εμφάνιση του Μήτογλου φρόντισε να μην αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα (78-96) για να μείνει αήττητη (5Χ5) στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου έχει καπαρώσει την παρουσία της στη δεύτερη φάση των προκριματικών, ωστόσο στο Ισραήλ διατήρησε το αήττητο στα “παράθυρα” με επιβλητικό τρόπο και σπουδαία εμφάνιση. Στο Τελ Αβίβ η Ελλάδα ήταν εντυπωσιακή, ειδικά στο δεύτερο 20λεπτο και με Μήτογλου, Λαρεντζάκη και όχι μόνο σφράγισε την πέμπτη νίκη της σε ισάριθμα ματς στα “παράθυρα”, στοχεύοντας πλέον στο 6Χ6 ενόψει της επόμενης υποχρέωσής της, τη Δευτέρα (2/7) στην Εσθονία!

Εξέλιξη αγώνα

Η Εθνική θέλησε να ελέγξει τον ρυθμό μέσω της άμυνας, βάζοντας στοπ σε Χάουελ στη ρακέτα και Μπλατ στην περιφέρεια, παίρνοντας το πάνω χέρι μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου (11-19, 8′).

Σε αυτό συνετέλεσε η είσοδος του Μήτογλου, οποίος πήρε τη σκυτάλη από τον Μαργαρίτη και γρήγορα σκόραρε εννέα πόντους. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε απόσταση βολής στο φινάλε της περιόδου (17-20, 10′).

Ομως το πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου ανήκε στη “γαλανόλευκη”, που βρήκε λύσεις και από τον εξαιρετικό Λαρεντζάκη για τη μεγαλύτερη διαφορά της (29-42, 15′) και διατήρησε σταθερό προβάδισμα ως την ανάπαυλα (42-49).

Στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Μποχωρίδη και την άμυνα που ανάγκασε την ομάδα του Κάτας σε… επιθετική σιγή και χωρίς πόντο για επτά λεπτά, η Εθνική πάτησε γκάζι (48-70), για να πάει στην τελική ευθεία με το ευρύ +21 (52-73) που έδωσε παράσταση νίκης.

Το άνοιγμα της διαφοράς έδωσε… φτερά στην Ελλάδα, που πρόσφερε εξαιρετικό θέαμα, με Μήτογλου, Λαρεντζάκη και Θανάση να μεγαλώνουν την απόσταση και στο +27 (59-86, 34′), αφού οι Ισραηλινοί ήταν ανήμποροι να αντιδράσουν, με το τελικό 78-96 να βάζει θαυμαστικό στο “γαλανόλευκο” 5Χ5.

Η Εθνική πήρε πολλά από πολλούς, αλλά περισσότερα από τον φοβερό και τρομερό Μήτογλου (21π.), με τον Λαρεντζάκη (17π.) να ακολουθεί κατά πόδας, ενώ δεν πήγαν πίσω Βασιλόπουλος (12π.) και ο πάντα θεαματικός Θανάσης Αντετοκούνμπο.

Που κρίθηκε

Η Ελλάδα είχε από την αρχή σχεδόν το πάνω χέρι, όμως οι βάσεις της νίκης μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού η άμυνα κράτησε στο μηδέν τους γηπεδούχους και άποντους για επτά λεπτά, με το 48-54 να γίνεται 48-70, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο η απόσταση μεγάλωσε κι έφτασε και στο +27 (59-86) πριν το τελικό 78-96.

Δεκάλεπτα: 17-20, 42-49, 52-73, 78-96