Λετονία: Με… ασταμάτητο Στρέλνιεκς κέρδισε την Σουηδία! (video)

2018-06-28T21:16:50+00:00 2018-06-28T21:16:50+00:00.

28/Jun/18 21:16

Η Λετονία του Γιάνις Στρέλνιεκς “άλωσε” την Σουηδία με 82-72 και ουσιαστικά “κλείδωσε” την πρόκριση της από τους ομίλους, των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Από το πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ όμως οι φιλοξενούμενοι, διατηρούσαν ένα καλό προβάδισμα με 47-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, μπήκαν συνολικά και από τις δύο ομάδες μαζί 21 (!) πόντοι, με τους Λετονούς να αυξάνουν το προβάδισμα τους (13-8 επιμέρους) στο +10 (60-50). Στο τέλος οι Σουηδοί παρά τις προσπάθειες ανατροπής, δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν την νίκη και ηττήθηκαν από την Λετονία, με 82-72.

Κορυφαίος των νικητών, ήταν ο παίκτης του Ολυμπιακού, Γιάνις Στρέλνιεκς πετυχαίνοντας 27 πόντους με 10/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 4/4 βολές, ενώ ακόμα είχε 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 42-47, 50-60, 72-82

Photo Credit: fiba.com