Λετονία: Νέα ΜΑΓΙΚΗ εμφάνιση Στρέλνιεκς μέσα στην Ουκρανία!

2018-07-01T16:47:08+00:00 2018-07-01T16:48:23+00:00.

01/Jul/18 16:47

Σημαντική νίκη μέσα στην έδρα της Ουκρανίας με 93-71 πανηγύρισε η Λετονία στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Επίδειξη δύναμης μέσα στην Ουκρανία έκανε η Εθνική Λετονίας έχοντας για ακόμα μία φορά σε καταπληκτική ημέρα τον Γιάνις Στρέλνιεκς.

Ο γκαρντ του Ολυμπιακού έμεινε στο παρκέ για περίπου 29 λεπτά και στο διάστημα αυτό πρόλαβε να πετύχει 26 πόντους (6/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές), μαζί με 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 34 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Σημαντικές βοήθειες έδωσαν ακόμα οι Μέιερς (16π, 7ρ) και Λόμαζς (16π, 4ρ).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν από νωρίς το προβάδισμα αλλά “καθάρισαν” οριστικά την υπόθεση νίκη στο 3ο δεκάλεπτο, όταν έτρεξαν επί μέρους σκορ 32-18 και ξέφυγαν με 73-52. Έκτοτε δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω τους και “έπιασαν” την Ουκρανία στη βαθμολογία του ομίλου με 3-3 νίκες.