Σλοβενία: Μεγάλη φιλική νίκη κόντρα στην Κροατία! (photo-video)

2018-09-05T22:06:42+00:00 2018-09-05T22:06:42+00:00.

05/Sep/18 22:06

Μία σπουδαία φιλική νίκη απέναντι στην Κροατία, πέτυχε η Σλοβενία με 87-86, λίγες ημέρες πριν την επανέναρξη των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, το ματς ήταν σκληρό και οι Σλοβένοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα με 18-16, ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τους Πρωταθλητές Ευρώπης στο +8 (45-37).

Στο δεύτερο ημίχρονο, το ντέρμπι καλά κρατούσε παρά τον φιλικό χαρακτήρα του αγώνα, με τη Σλοβενία να αυξάνει το προβάδισμα της στο +10 (71-61) και στο τέλος να παίρνει το θετικό αποτέλεσμα με 87-86.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Τσέμπασεκ με 22 πόντους και 5/7 τρίποντα και ο Μέσιτσεκ με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ από την ηττημένη Κροατία, ξεχώρισε ο Μπογκντάνοβιτς με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Σάριτς με 15 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-45, 61-71, 86-87

Photo Credit: hks_cbf