Εθνική ομάδα: Η Γαλλία τη νίκησε εύκολα και χτύπησε… συναγερμό

2018-09-09T20:27:33+00:00 2018-09-09T21:06:37+00:00.

09/Sep/18 20:27

Η Γαλλία ήταν κατά πολύ ανώτερη στο Παρίσι και νίκησε εύκολα την Ελλάδα (84-68) στο τελευταίο “γαλανόλευκο” φιλικό ενόψει των “παραθύρων” με Σερβία και Γεωργία, προκαλώντας… συναγερμό για την εικόνα της.

Η Εθνική ομάδα έκλεισε τον μίνι κύκλο φιλικών ενόψει της έναρξης της β’ φάσης των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με ήττα από τη Γαλλία του σπουδαίου Μπατούμ στο τουρνουά του Παρισιού.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, έχοντας εκτός 12άδας Μπουρούση και Αντετοκούνμπο (με Παπαγιάννη, Λαρεντζάκη να μπαίνουν αντίστοιχα) ελλείψει και ικανού διαστήματος προετοιμασίας, δεν κατάφερε να δείξει σταθερό και καλό πρόσωπο, χτυπώντας “συναγερμό” για την εικόνα της ενόψει των αγώνων με Σερβία στο Ηράκλειο (13/9) και Γεωργία στην Τιφλίδα (16/9) για τα “παράθυρα”.

“Συναγερμό” σαν αυτόν που ακούστηκε στην τρίτη περίοδο μετά την αποβολή του Κώστα Παπανικολάου (σ.σ. οι Γάλλοι υποστήριξαν πως χτύπησε το κουμπί κατά λάθος ο “Παπ” και η ελληνική πλευρά το αρνείται), στο μοναδικό ίσως σημείο όπου η “γαλανόλευκη” είχε βρει καλό ρυθμό, κυρίως αμυντικά.
Κατά τα άλλα, τα προβλήματα ήταν σημαντικά, τόσο στην παραγωγή παιχνιδιού και στην άμυνα, ειδικά κοντά στο καλάθι, όπου οι Γάλλοι ψηλοί κυριάρχησαν, με μαέστρο τον υπέροχο Μπατούμ (13π., 12ασ.), μαζί με Τζάκσον (13π.), Λεσόρ (10π.), ενώ από ελληνικής πλευράς ξεχώρισε ο Σλούκας (12π., 5ασ.) και ο Παπαγιάννης επιθετικά (13π.) στο δεύτερο ημίχρονο.

Η “γαλανόλευκη” μπαίνοντας με χαμηλό σχήμα και τον Μήτογλου στο “5” στην άμυνα, πίεσε, κέρδισε μπάλες αρχικά για το 8-9 (4:30”), ωστόσο προοδευτικά οι Γάλλοι επέβαλλαν γρήγορο τέμπο και με αποτελεσματικό τρανζίσιον μπόρεσαν να βάλουν… από κάτω την Ελλάδα (16-11, 7′) και να φτάσουν ως το +9 (22-13, 9′) πριν το 22-14 (10′).

Οι συνεργασίες έλειπαν από την ελληνική ομάδα, που είχε και πρόβλημα στην άμυνα στο ζωγραφιστό, είτε με το χαμηλό σχήμα, είτε με τον Παπαγιάννη στο παρκέ, απέναντι σε Λεσόρ και Φολ. Αποτέλεσμα ήταν το +10 των “τρικολόρ” (35-25, 18′) με γκολ-φάουλ του Λεσόρ.

Η αντίδραση ήρθε δια χειρός Λαρεντζάκη, Μαργαρίτη και Παπαπέτρου, που ξεκόλλησαν επιθετική την ομάδα τους, ως το 38-31 (20′), ενώ είχε συνέχεια στην αρχή της τρίτης περιόδου (42-37, 22′).

Ωστόσο ένα 5-0 (47-37, 23′) και τα νεύρα του Παπανικολάου και η αποβολή του με ντισκαλιφιέ από τους διαιτητές (23:15”), σε συνδυασμό με το… άθελο πάτημα του κουμπιού του συναγερμού, φρέναρε το μομέντουμ που είχε η Εθνική, με τους Γάλλους του Μπατούμ να παίρνει ξανά διψήφια απόσταση (50-37, 23:30”)

Ο Καλάθης βρήκε συνεργασίες με τον Παπαγιάννη, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν απαντήσεις, με τον Ρουσέλ να ολοκληρώνει το τρίτο δεκάλεπτο στο +14 για τη Γαλλία (65-51).

Η διαφορά δεν έπεσε, αλλά ανέβηκε στην τέταρτη περίοδο (74-56, 35′) με τον Τζαϊτέ αυτή τη φορά να κάνει ζημιά στο καλάθι, με το 84-68 να συνοδεύει τη γαλλική νίκη, αφήνοντας την Ελλάδα να προσπαθεί να βελτιώσει άμεσα πράγματα ενόψει των δύο επίσημων αγώνων που έρχονται.

Δεκάλεπτα: 22-14, 38-31, 65-51, 84-68.