Όμιλος Ελλάδας: “Πάρτι” για την Γερμανία, νίκη-θρίλερ η Γεωργία!

2018-09-13T20:47:13+00:00 2018-09-13T20:48:03+00:00.

13/Sep/18 20:47

Με εκτός έδρας νίκες προχώρησαν στον όμιλο της Ελλάδας, Γερμανία και Γεωργία! Η πρώτη έκανε ”πάρτι” στην Εσθονία, ενώ η δεύτερη πήρα νίκη-θρίλερ μέσα στο Ισραήλ!

Είχε Σενγκέλια και κέρδισε!

Σε ένα ματς που κρίθηκε στις τελευταίες κατοχές, η Γεωργία κινδύνευσε, όμως τελικά έφυγε με το ”διπλό” από το Ισραήλ με 85-80!

Οι Γεωργιανοί ήταν καλύτεροι για ένα ημίχρονο και κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά, με το τέλος του ημιχρόνου (37-49)!  Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Ισραήλ ”μίλησαν” στο τρίτο δεκάλεπτο και με επί μέρους 31-16, κατάφεραν να περάσουν μπροστά με το τέλος των 30′!

Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι και έπρεπε να φτάσουμε στις τελευταίες φάσεις για να κριθεί ο νικητής. Με τοσ κορ στο 80-82, το Ισραήλ αστόχησε με τον Σέγκεφ σε 2 βολές και ένα καθοριστικό κλέψιμο του Τσιντάτζε έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Ηλίας Ζούρου!

Για τους νικητές, ξεχώρισε ο Τορνίκε Σενγκέλια με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά και ο Σανάτζε με 17. Εξαιρετικός στο ντεμπούτο του ο Τζάνιγκ με 15 πόντους 5/10 τρίποντα.

Πλέον, η Γεωργία έχει 3 νίκες σε 7 ματς, ενώ το Ισραήλ έμεινε επίσης στις 3 νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 37-49, 68-65, 80-85

Απολαυστική Γερμανία, με… απολαυστικό Σρέντερ!

Σαρωτική ήταν η Γερμανία στην Εσθονία! Με μπροστάρη τον Ντένις Σρέντερ, οι Γερμανοί κέρδισαν με… ”διπλό” σκορ τους Εσθονούς 43-86, διατηρώντας το απόλυτο στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Η ομάδα του Χένρικ Ροντλ ήταν καταιγιστική από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους!

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ντένις Σρέντερ με 18 πόντους, 10 ασίστ και 6 ριμπάουντ, πραγματοποιώντας μία εξαιρετική εμφάνιση! Από κοντά και οι Ντανίλο Μπαρθέλ και Μαλκ Ζίρμπες με 12.

Αυτή ήταν η 7η νίκη σε ισάριθμα ματς για την Γερμανία, που συνεχίζει να είναι πρώτη στον όμιλο της Ελλάδας, ενώ η Εσθονία γνώρισε την 5η της ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 24-49, 30-73, 43-86