Παγκόσμια Ελλάδα! “Γονάτισε” τη Σερβία και πάει Κίνα! (videos)

2018-09-13T21:43:17+00:00 2018-09-14T02:48:45+00:00.

13/Sep/18 21:43

Η Εθνική ομάδα συνεχίζει… τρένο για το Παγκόσμιο της Κίνας και ούτε η Σερβία μπόρεσε να τη σταματήσει, με το 70-63 στο Ηράκλειο να φέρνει την πρόκριση προ των πυλών! Σπουδαίο καρέ Καλάθη, Σλούκα, Πρίντεζη και Μπουρούση!

Η Ελλάδα μπήκε με ιδανικό τρόπο στη β’ φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αφού μετά την “προίκα” (6-0) του ξεκινήματος, νίκησε και τη Σερβία στα κατάμεστα από κόσμο “Δύο Αοράκια” και με 7-0 πλέον, αγγίζει την πρόκριση, με τους Σέρβους από την άλλη πλευρά να πέφτουν στο 4-3!

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου παρότι ήταν ανέτοιμη, με μόλις πέντε προπονήσεις και δύο φιλικά, μπόρεσε να είναι πανέτοιμη πνευματικά και να πάρει την απαιτούμενη νίκη και πλέον ενόψει της δοκιμασίας με τη Γεωργία στην Τιφλίδα (16/9) είναι έτοιμη να κλειδώσει και μαθηματικά το εισιτήριο για την Κίνα!

Όσοι πάτησαν παρκέ έδωσαν τα πάντα στη “γαλανόλευκη”, με Καλάθη (15π., 5ριμπ., 5ασ.) και Σλούκα (11π., 5ριμπ.) να δίνουν το έναυσμα στο πρώτο ημίχρονο και τους Πρίντεζη (15π.), Μπουρούση να παίρνουν τη σκυτάλη, με τον αρχηγό να αγγίζει το τριπλ νταμπλ (9π., 10ριμπ., 8ασ.)!

Ο Μπογκντάνοβιτς ήταν παρών για τη Σερβία (19π.), αλλά ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε καθοριστική άμυνα πάνω του στην τρίτη περίοδο, όπου η Ελλάδα πήρε το πάνω χέρι, που δεν το έχασε ως το τέλος.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης μέσω του live του Eurohoops

Εξέλιξη αγώνα

Αμφότεροι οι αντίπαλοι μπήκαν νευρικά στο παρκέ, με εξαίρεση τον ζεστό Καλάθη, την ώρα που οι Σέρβοι έπαιρναν σχεδόν τα πάντα από τον Μπογκντάνοβιτς και είχαν ισχνό προβάδισμα (16-18, 10′) χάρη στην αποτελεσματικότητα κοντά στο καλάθι.

Η ομάδα του Σκουρτόπουλου χάρη στη δημιουργία του Καλάθη, αλλά και του Μπουρούση από μέσα προς τα έξω βρήκε χώρους στην αντίπαλη άμυνα από τα 6,75μ., με Σλούκα και Παπαπέτρου να δίνουν το έναυσμα για το ελληνικό προβάδισμα, που ήταν στο +3 στην ανάπαυλα (35-32), χάρη στα 7/13 από το τρίποντο.

Με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο πάτησε παρκέ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο που δεν είχε αγωνιστεί καθόλου στο πρώτο 20λεπτο κι έτσι η Ελλάδα βρήκε αντίδοτο στον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, ώστε να τρέξει επιμέρους 13-4 για τη μέγιστη διαφορά υπέρ της (48-36, 26′).

Η αντίδραση της ομάδας του Τζόρτζεβιτς ήρθε από την άμυνα ζώνης, με Μπιέλιτσα και Ραντούλιτσα να βοηθούν και τον εγκλωβισμένο Μπογκντάνοβιτς να βάζει λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου τους πρώτους του πόντους στο δεύτερο ημίχρονο (49-47), πριν ο Αντετοκούνμπο διαμορφώσει το 51-47.

Η σερβική αντεπίθεση είχε συνέχεια, με Μπογκντάνοβιτς και Μίτσιτς να φέρνουν το ματς στα ίσια (57-57, 34′), με τον Πρίντεζη να απαντά με δύο προσωπικά καλάθια (61-57, 35′).

Ο Μπουρούσης ολοκλήρωσε το 6-0 (63-57, 37′), με την ασφυκτική άμυνα να έχει αποτελέσματα και την πανέξυπνη συνεργασία Καλάθη-Μπουρούση να οδηγεί στο 67-59 (38:20”)! Αυτό το +8 ήταν καθοριστικό, με την Εθνική να πανηγυρίζει τη νίκη που τη φέρνει μια ανάσα από την Κίνα!

Η Ελλάδα είχε πολλούς διακριθέντες. Καλάθης, Σλούκας, Θανάσης έδωσαν πολλά, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά όταν τα πάντα ήταν σε τεντωμένο σχοινί, μίλησαν Πρίντεζης και Μπουρούσης!

Που κρίθηκε

Το +12 της Εθνικής (48-36, 26′) έγινε… καπνός ως το 57-57 (34′), αλλά εκεί Πρίντεζης και Μπουρούσης έκαναν σερί 6-0, με την εξαιρετική συνεργασία Καλάθη-Μπουρούση να οδηγεί στο 67-59, 100 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, που ουσιαστικά τελείωσε τα πάντα στα Δύο Αοράκια.

Δεκάλεπτα: 16-18, 35-32, 51-47, 70-63.

Διαιτητές: Κοζλόφσκις (Λετονία), Τσμίκιεβιρς (Πολωνία), Ζάστσουκ (Ουκρανία)