Λετονία: Κέρδισε την Σλοβενία, με… άπιαστους Τίμα-Στρέλνιεκς!

2018-09-14T20:34:09+00:00 2018-09-14T22:19:03+00:00.

14/Sep/18 20:34

Η Λετονία ήταν ανώτερη και επικράτησε της Σλοβενίας, με τους Γιάνις Τίμα και Γιάνις Στρέλνιεκς να είναι ασταμάτητοι!

Φωτιά στον Ι’ όμιλο έβαλε η Λετονία! Η ομάδα των Τίμα-Στρέλνιεκς κέρδισε την Σλοβενία με 85-74, η οποία έμεινε τελευταία με 2-5 και όπως όλα δείχνουν, θα δούμε Παγκόσμιο Κύπελλο χωρίς την Πρωταθλήτρια Ευρώπης!

Οι γηπεδούχοι ήταν από την αρχή οδηγοί στο σκορ και με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο, επικράτησαν κατά κράτος της Σλοβενίας. Στην τελευταία περίοδο, οι Λετονοί ”πάτησαν” γκάζι και ανέβασαν την διαφορά, όταν οι Σλοβένοι προσπάθησαν να μειώσουν.

Αυτό οφείλεται κυρίως στους δύο παίκτες του Ολυμπιακού. Ο Γιάνις Τίμα ήταν εξαιρετικός, καθώς τελείωσε το ματς με 18 πόντους (2/6 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 2/2 βολές), ενώ ”κατέβασε” 12 ριμπάουντ (5 επιθετικά) και μοίρασε 1 ασίστ! Από κοντά και ο γκαρντ των ”ερυθρόλευκων”, Γιάνις Στρέλνιεκς, με 18 πόντους (3/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/8 βολές), 10 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα!

Πλέον, οι αποψινοί νικητές ανέβηκαν στο 5-2 και ισοβαθμούν με την Τουρκία, που είχε εύκολο έργο απέναντι στο Μαυροβούνιο με σκορ 79-69.

Νωρίτερα, η Ουκρανία υπέταξε την Ισπανία και βρίσκεται μία νίκη πίσω.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 40-36, 60-60, 85-74.