Λιθουανία: Πήρε το “θρίλερ” επί της Ολλανδίας και πάει Παγκόσμιο! (video)

2018-09-17T20:52:26+00:00 2018-09-17T21:00:10+00:00.

17/Sep/18 20:52

Το αήττητό της διατήρησε η Λιθουανία απέναντι στην Ολλανδία, με τη νίκη αυτή να δίνει το εισιτήριο για το Παγκόσμιο της Κίνας! Απίστευτη ”μάχη” με διπλή παράταση, κορυφαίοι οι Καλνιέτις-Λεκαβίτσιους! Μεγάλη νίκη της Ιταλίας στην Ουγγαρία.

Μετά από δύο παρατάσεις, η Λιθουανία του Λούκας Λεκαβίτσιους έκανε το ”8/8” και βρίσκεται πλέον στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Η ομάδα του Αντομάιτις επικράτησε με 95-93 της μαχητικής Ολλανδίας, μετά από ένα συγκλονιστικό ματς και ετοιμάζεται για Κίνα!

Μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου, οι Ολλανδοί ήταν μπροστά στο σκορ, όμως οι Λιθουανοί στο τελευταίο δεκάλεπτο, επέβαλλαν τον δικό του ρυθμό και ξέφυγαν με 73-59. Το παιχνίδι όμως δεν είχε τελειώσει και με ένα σερί 12-0 των φιλοξενούμενων, έκαναν ντέρμπι και πάλι το ματς.

Με 2/2 βολές του Μπέντζιους, 20” πριν τη λήξη, το σκορ έγινε 75-71, αλλά ένα αντιαθλητικό φάουλ ων γηπεδούχων, έδωσε νέο ενδιαφέρον. Ο Σάρλον Κλουφ ευστόχησε σε 1/2 βολές, στη συνέχεια έγινε νέο φάουλ, όμως ο Φράνκε είχε 1/2 βολές, το κλέψιμο όμως του Κλουφ κατέληξε σε κάρφωμα του ίδιου και έτσι οδηγηθήκαμε στο 75-75, με 7” να απομένουν! Στο χρόνο που απέμεινε, ο Λεκαβίτσιους δεν κατάφερε να σκοράρει το καλάθι της νίκης!

Το έξτρα πεντάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Λεκαβίτσιους (78-75), παρόλα αυτά οι Ολλανδοί με μπροστάρη τον πρώην παίκτη του Ρεθύμνου Κλουφ, πέρασαν μπροστά με 81-82, με το ρολόι να δείχνει λιγότερο από 1′ για το τέλος. Ένα επιθετικό ριμπάουντ, που έγινε γκολ-φάουλ από τον Εντγκάρας Ζελιόνις έκανε το σκορ 84-82. Ο Γιάνικ Φράνκε στο -10” έφερε και πάλι το ματς στα ίσια, με το παιχνίδι να οδηγείται σε δεύτερη παράταση!

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου πενταλέπτου. Ο Φράνκε με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (89-92), με τον Καλνιέτις να απαντάει με τον ίδιο τρόπο. Η αστοχία και τα λάθη οδήγησαν τις δύο ομάδες στην τελική ευθεία, με τον MVP του αγώνα να δίνει τη νίκη στην Λιθουανία με τρίποντο στο -5”! Ο κλουφ απλά μείωσε με 1/2 βολές σχεδόν στο μηδέν (95-93)!

Ο Μάντας Καλνιέτις ήταν ο κορυφαίος με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, αλλά και ο Λούκας Λεκαβίτσιους, που σε ακόμα ένα παιχνίδι, έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση! Συγκεκριμένα, ο γκαρντ του Παναθηναϊκού αγωνίστηκε για 15:36 λεπτά και σκόραρε 14 πόντους, ενώ μέτρησε 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 39-39, 56-55, 75-75, 84-84, 95-93.

Εδραιώθηκε στην δεύτερη θέση η Ιταλία

Σε παιχνίδια για τον ίδιο όμιλο, η Ιταλία ”πέρασε” από την Ουγγαρία με 69-63 και με ρεκόρ 6-2 ουσιαστικά έχει εξασφαλίσει την δεύτερη θέση και κατ’ επέκταση την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η νίκη αυτή, όπως φαίνεται και από το τελικό σκορ, δεν ήταν καθόλου εύκολη και κρίθηκε στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου με επί μέρους 17-12, πήρε την διαφορά και το θετικό αποτέλεσμα.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Λουίτζι Ντατόμε με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο συμπαίκτης του στην Φενέρ, Νικολό Μέλι με 11 πόντους και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 28-39, 51-52, 63-69