Λετονία: ΤΡΟΜΕΡΟΙ οι Στρέλνιεκς – Τίμα, πανηγύρισε στο… φινάλε η Ισπανία (video)

2018-09-17T21:09:24+00:00 2018-09-17T21:21:22+00:00.

17/Sep/18 21:09

Η Λετονία ”άγγιξε” το θαύμα στην Μαδρίτη, όμως η Ισπανία πανηγύρισε τη νίκη με 85-82. Απίστευτο ματς από Στρέλνιεκς-Τίμα!

Η Λετονία βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 15, όμως με ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, έφτασε μία ανάσα από το ”διπλό”, που θα της έδινε μεγάλο αβαντάζ όσον αφορά στην υπόθεση πρόκριση.

Τελικά, οι γηπεδούχοι, με μπροστάρη τον Κίνο Κολόμ (18 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ) πήραν την 7η νίκη τους με 85-82 και είναι στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Ο πρώτος σκόρερ των Ισπανών έκανε με φανταστική προσπάθεια το 83-82 στο -6”, ενώ στη συνέχεια με 2/2 βολές ”έγραψε” το τελικό 85-82. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία με τον Γιάνις Στρέλνιεκς να στείλουν το ματς στην παράταση, όμως ο γκαρντ του Ολυμπιακού αστόχησε σε τρίποντο.

Έτσι, οι Λετονοί, έμειναν στις 5 νίκες και θα δώσουν μάχη μέχρι τέλους, για να βρεθούν στην Κίνα σε έναν χρόνο. Οι παίκτες του Ολυμπιακού Γιάνις Στρέλνιεκς (20 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Γιάνις Τίμα (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι αλλά όχι και αρκετοί για τους ηττημένους.

Για τους νικητές ξεχώρισε και ο ”διπλός” Πιερ Οριόλα με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 51-37, 67-56, 85-82