Ισραήλ: Με “σούπερ” Μπλατ και Πνίνι κέρδισε την Σερβία! (videos)

2018-11-30T15:41:55+00:00 2018-11-30T16:47:57+00:00.

30/Nov/18 15:41

Το Ισραήλ πήρε μία σπουδαία εντός έδρας νίκη κόντρα στην Σερβία με 83-74 και διατηρεί αρκετές ελπίδες πρόκρισης στο Μουντομπάσκετ του 2019, σε ένα σημαντικό παιχνίδι για τον όμιλο της Εθνικής μας Ομάδας.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι, ήταν πραγματικά ντέρμπι με υψηλό σκορ και καλό μπάσκετ και από τις δύο ομάδες και η Σερβία ευτύχησε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια, με 45-44.

Στο δεύτερο μέρος όμως, οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον καλό επιθετικό ρυθμό τους, έπαιξαν σαφώς καλύτερη και πιο δυνατή άμυνα κόντρα στους Σέρβους και τελικά κέρδισαν χάρη στο επιμέρους σκορ 24-14 στο τέταρτο δεκάλεπτο και έμειναν “ζωντανοί” στο… κυνήγι της πρόκρισης.

Προκριματικά: Αποκλεισμός “σοκ” για Σλοβενία, σπουδαίες νίκες πέτυχαν Κροατία και Τουρκία! (videos)

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν, ο Γκάι Πνίνι με 18 πόντους (5/7 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ και ο γιος του προπονητή του Ολυμπιακού, Ντέιβιντ Μπλατ, Ταμίρ που είχε 10 πόντους, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα (!) και 1 ριμπάουντ.

Από τους Σέρβους ξεχώρισε, ο Μιλσάβλιεβιτς με 17 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Ραντούλιτσα ο οποίος παρότι έκανε 9 λάθη (!), είχε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 1 ασίστ.

Πλέον το Ισραήλ έχει ρεκόρ 4-5 και βρίσκεται μία νίκη πίσω από την Σερβία (5-4), ενώ περιμένει και το παιχνίδι της Γεωργίας με την Εσθονία, αφού η ομάδα του Ηλία Ζούρου έχει ρεκόρ 3-5.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 44-45, 60-61, 83-74