Ασταμάτητη η Εθνική “καθάρισε” και την… Γερμανία στον δρόμο για την Κίνα!

2018-11-30T19:50:15+00:00 2018-11-30T21:32:39+00:00.

30/Nov/18 19:50

Бϊщ́ԉʁ ЁÊϓ̉ϕ ʕЅˋϕ / ŋˁā - ÅьMɁ (֙ԏÑVɁ: MđŁӠKŎϐϕˏӠ/ EUROKINISSI)

Η Εθνική Ομάδα χάρη στους πολύ καλούς Μπορούση και Λαρεντζάκη, κέρδισε και την Γερμανία με 92-84, στην φάση των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου και είναι μόνη πρώτη στον όμιλο.

Η “επίσημη” αγαπημένη, με εξαίρεση το ξεκίνημα του αγώνα, ήταν πολύ καλύτερη από την Γερμανία και πήρε την πολυπόθητη, αν και αδιάφορη νίκη στην Πάτρα.

Πλέον η Εθνική Ομάδα, έχει ρεκόρ 9-0 και είναι μόνη πρώτη στον όμιλο, ενώ η Γερμανία έχει ρεκόρ 8-1. Η “γαλανόλευκη”, θα ταξιδέψει την Δευτέρα (3/12) στην Σερβία, χωρίς τον Χάρη Γιαννόπουλο, ο οποίος υπέστη διάστρεμμα και θα μείνει εκτός αποστολής.

Το παιχνίδι

.”Ξύπνησε” με ένα… σερί η Εθνική!

Η Εθνική μας δεν ξεκίνησε καλά αμυντικά και βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς με 15-11 (στο 5′), ενώ η διαφορά έφτασε και στο +11 με double score (22-11 στο 7′) για την Γερμανία, με την Ελλάδα να μην έχει συγκέντρωση. Το πρώτο δεκάλεπτο, έκλεισε με την “επίσημη αγαπημένη” να κάνει εντυπωσιακό σερί 12-1 και να προηγείται με 23-22!

Στην δεύτερη περίοδο, το επιμέρους σκορ της Εθνικής συνεχίστηκε και έφτασε το 20-1 (!), ενώ η διαφορά έφτασε και το +8 (30-22 στο 13′). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, διατηρούσε εύκολα ένα διψήφιο προβάδισμα με 36-26 (στο 16′) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 45-35.

Συνεχίζει αήττητη η Εθνική!

Το δεύτερο ημίχρονο στην Πάτρα, ξεκίνησε με την Εθνική μας να παίζει πολύ καλά και να ανεβάζει το προβάδισμα της, στο +14 (51-37 στο 24′). Οι Γερμανοί μείωσαν με συνεχόμενους πόντους του Ζίρμπερς, σε 57-47 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με την Εθνική να προηγείται 63-56. 2/2 τρίποντα από Σαλούστρο και Αθηναίου “καθάρισαν” την νίκη για την Εθνική μας, με το σκορ να γίνεται 88-77 (στο 39′). Τελικά η Εθνική νίκησε με … και είναι μόνη πρώτη στον όμιλο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Γερμανοί προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά η Εθνική μας κρατούσε το προβάδισμα (72-64 στο 32′). Στο 35ο  λεπτό του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 75-72 και έβαλαν… φωτιά στο ματς. Η “επίσημη” αγαπημένη αντέδρασε και ανέβασε την διαφορά στο +8 (82-75 στο 37′) με επιμέρους σκορ 7-3. 2/2 τρίποντα από Σαλούστρο και Αθηναίου “καθάρισαν” την νίκη για την Εθνική μας, με το σκορ να γίνεται 88-77 (στο 39′). Τελικά η Εθνική νίκησε με 92-84 και είναι μόνη πρώτη στον όμιλο.

Που κρίθηκε: Στο επιμέρους σκορ 13-5 της Εθνικής Ομάδας, όταν η Γερμανία μείωσε σε 75-72 και ουσιαστικά μας χάρισε την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν εξαιρετικός, με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Λαρεντζάκης με 19 πόντους, 4 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-35, 63-56, 92-84