Εθνική ομάδα: Πρώτη (ανώδυνη) ήττα από τη Σερβία

2018-12-03T22:03:08+00:00 2018-12-03T22:16:26+00:00.

03/Dec/18 22:03

Η Ελλάδα δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο στο Βελιγράδι, η Σερβία είχε ισχυρότατο κίνητρο, μια παθιασμένη έδρα και πήρε τη νίκη (84-61), αναγκάζοντας τη “γαλανόλευκη” στην πρώτη της ήττα στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Επειτα από το τέλειο 9-0, έφτασε η ώρα για την παρθενική ελληνική ήττα στη διαδικασία των “παραθύρων”. Μια ήττα με… θύτη τη Σερβία, η οποία ήθελε πάρα πολύ τη νίκη για να διατηρηθεί σε πλεονεκτική θέση για την πρόκριση στην Κίνα, η οποία έχει προ πολλού επιτευχθεί για την “γαλανόλευκη”.

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου από την αρχή του αγώνα αναγκάστηκε να κυνηγά το σκορ, με τους Σέρβους του φοβερού Γιόβιτς να ανεβαίνει στο 6-4, μένοντας πίσω από την πρώτη δυάδα (Ελλάδα, Γερμανία).

Πλέον η Εθνική έχει μπροστά της άλλα δύο παιχνίδια για να ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στα “παράθυρα”, με τη Γεωργία στο Ηράκλειο (21/2/2019) και εκτός έδρας με τη Γερμανία (24/2).

Εξέλιξη αγώνα

Η Σερβία με μεγαλύτερο κίνητρο και το δίδυμο Γιόβιτς-Ραντούλιτσα να δημιουργεί και να εκτελεί όσο και όπως θέλει, πήρε από την αρχή… κεφάλι (17-7, 5′), ενώ πάτησε γκάζι στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου ώστε με 8-0 να διαμορφώσει το 29-14 (10′).

Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς έκαναν ό,τι ήθελαν, χτυπώντας άμεσα κάθε ολιγωρία της Ελλάδας σε άμυνα κι επίθεση, φτάνοντας και στο +17 (40-23, 16′), με τον Σκουρτόπουλο να αρχίζει να βρίσκει λύσεις με τον Μαυροειδή στο παρκέ.

Ο σέντερ του Κολοσσού, μαζί με τον Μποχωρίδη και τον Σαλούτστρο άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά και ο δεύτερο με τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου από τα 8μ. μείωσε σε 44-35 (20′)!

Το πολύ καλό φινάλε στο πρώτο ημίχρονο έδωσε ώθηση στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με την άμυνα να αποδίδει και τον Σαλούστρο να μαζεύει τη διαφορά στη μικρότερη τιμή της (24:30”), διαμορφώνοντας προσωρινά συνθήκες ντέρμπι.

Και ήταν προσωρινά, γιατί στα υπόλοιπα 5,5 λεπτά της περιόδου οι φιλοξενούμενοι έχασαν εκ νέου την επαφή με το σκορ, σκοράροντας μόλις ένα καλάθι με τον Βασιλόπουλο, μένοντας πίσω με τη μεγαλύτερη ως τότε διαφορά (67-48, 30′).

Από το -19 δεν υπήρχε επιστροφή, με την Σερβία να σφραγίζει θριαμβευτικά τη νίκη της, με τη μέγιστη απόσταση (84-61).

Η Σερβία στηρίχθηκε στη μεγάλη βραδιά του Γιόβιτς (22π.), με τον Ραντούλιτσα (13π., 6ασ.) να είναι σπουδαίος στο πρώτο ημίχρονο, όπως και οι Μίτσιτς (13π., 6ασ.) και Γέλοβατς (12π., 7ριμπ.). Η Ελλάδα από την άλλη δίνοντας ευκαιρίες σε όλους τους διεθνείς, είχε Μποχωρίδη και Σαλούστρο (12π. έκαστος) να ξεχωρίζουν.

Που κρίθηκε

Από την αρχή η Σερβία πήρε σαφώς το πάνω χέρι, με την “γαλανόλευκη” να επιστρέφει από το -17 του πρώτου μέρους, ως το -3 (49-46), αλλά το 18-2 ως το 30′ (67-48) ήταν καθοριστικό, για να βάλει στη θέση του οδηγού τους γηπεδούχους.

Δεκάλεπτα: 29-14, 44-35, 67-48, 84-61.