Προκριματικά: Προβάδισμα η Σερβία, θρίλερ στον 12ο όμιλο

2018-12-03T23:08:36+00:00 2018-12-03T23:09:13+00:00.

03/Dec/18 23:08

Άλλο ένα “παράθυρο” ολοκληρώθηκε, με την αγωνία στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου να κορυφώνεται, με δύο στροφές να απομένουν. Το πανόραμα από τους αγώνες της Δευτέρας (3/12).

Στον όμιλο της Εθνικής μας (11ο) έπειτα από δέκα αγώνες, η Γερμανία εκμεταλλεύτηκε την πρώτη ήττα της Ελλάδας στο Βελιγράδι (84-61), για να την πιάσουν στο 9-1, μετά το εύκολο 87-70 επί της Εσθονίας, με 16π. του Τίμαν, ενώ οι Σέρβοι διατηρούν το προβάδισμα για την τρίτη προνομιούχο θέση, έχοντας μια νίκη πλεονέκτημα σε σχέση με τη Γεωργία του Ηλία Ζούρου που υπέταξε στην παράταση το Ισραήλ (71-69).

Στον 12ο όμιλο, πέραν της Γαλλίας που νίκησε τη Βουλγαρία στο Λιμόζ (77-53), σε αγώνα αφιερωμένο στη μνήμη του αείμνηστου Φρεντερίκ Φορτέ, με πρώτο σκόρερ τον Ουαταρά (17π.) κι έχει εξασφαλίσει εισιτήριο για την Κίνα, η κατάσταση είναι ρευστή.

Η Ρωσία νίκησε την Τσεχία (81-61) και την πλησίασε στη μία νίκη, με 17π. του Κβοστόφ, ενώ η Φινλανδία πέτυχε την ανατροπή της ημέρας, αφού έφυγε νικήτρια από τη Βοσνία (77-81).

Οι γηπεδούχοι είχαν υπέρ τους διαφορές ως και 21 πόντους, αλλά με επιμέρους σκορ 14-36 στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Φινλανδοί έκαναν επική ανατροπή, με πρώτο σκόρερ τον Σαλίν (19π.) για να διατηρήσουν τις όποιες ελπίδες τους.

Διαβάστε τι έγινε στις αναμετρήσεις της Κυριακής (2/12) και ποιες ομάδες έχουν προκριθεί ήδη στο Παγκόσμιο Κύπελλο.