Ρωσία: Τσέκαρε για την Κίνα με ρεσιτάλ στο φινάλε! (video)

2019-02-24T16:08:35+00:00 2019-02-24T18:11:13+00:00.

24/Feb/19 16:08

Η Φινλανδία για 35 λεπτά στρίμωξε την Ρωσία, η οποία όμως… εξερράγη στο τελευταίο πεντάλεπτο, παίρνοντας τη νίκη (91-76) και το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας!

Ρωσία και Φινλανδία έπαιξαν τελικό πρόκρισης στο Περμ για την τελευταία αγωνιστική των προκριματικών, με τους γηπεδούχους να θέλουν τη νίκη, έχοντας περιθώριο για ήττα ως και -2, με τους Φινλανδούς να ψάχνουν νίκη με 3 πόντους και άνω για να… κλέψουν το εισιτήριο.

Οι παίκτες του Χένρικ Ντέτμαν το κυνήγησαν πολύ και μάλιστα, φτάνοντας στο πρώτο δεκάλεπτο στο +18 (10-28), ενώ στο 30′ ήταν μπροστά με +7 (58-65), αλλά οι Ρώσοι κυριάρχησαν απόλυτα μετά το 35′, όπου το σκορ ήταν ισόπαλο (74-74) και με 17-2 στην τελική ευθεία πήραν πανηγυρικά τη νίκη και την πρόκριση για το Παγκόσμιο, όπου επιστρέφουν μετά την απουσία τους το 2014!

Ο Κουλάγκιν με 22π. ηγήθηκε της ομάδας του Μπαζάρεβιτς, που είχε καθοριστικό τον Βοροντσέβιτς (14π.), αλά και τον Αντόνοφ (15π.) για να τερματίσει στο Group K με ρεκόρ 8-4.

Οσο για τη Φινλανδία που τερμάτισε αντίστοιχα με 6-6, είχε πρώτο σκόρερ τον Ουίλσον (18π.) και επίσης διψήφιους τους Κότι (13π.) και Κοϊβίστο (11π.).

Photo credit: fiba.basketball