Εθνική: Πρώτη, καλύτερη και πανΙΣΧΥΡΗ… πάει Κίνα!

2019-02-24T19:49:00+00:00 2019-02-24T21:14:18+00:00.

24/Feb/19 19:49

Η Εθνική Ομάδα, παίζοντας εξαιρετική άμυνα κέρδισε την Γερμανία με 69-63 στην Βαμβέργη και κατέκτησε την πρώτη θέση στον όμιλο της, πανηγυρίζοντας – με εκκωφαντικό τρόπο – την πρόκριση της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας!

Η Εθνική μας, δεν άφησε σε κανένα σημείο του αγώνα να της ξεφύγει ο ρυθμός του αγώνα και χάρη στην άμυνα της, αλλά και το “μυαλωμένο” παιχνίδι στην επίθεση, κατάφερε λίγο πριν το τέλος να έχει ένα σημαντικό προβάδισμα… νίκης. Τελικά οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου, στο φινάλε πανηγύρισαν τ0 μεγάλο “διπλό”, έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές.

Η “επίσημη αγαπημένη” ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου με ιδανικό τρόπο… Εξασφάλισε την πρωτιά στον όμιλο και ρεκόρ 11-1, αφήνοντας δεύτερους τους Γερμανούς με 9 νίκες και 3 ήττες, ενώ με το 2/2 (σ.σ. κόντρα σε Γεωργία και Γερμανία) έκανε το καθήκον της όσον αφορά την τοποθέτηση της στους ισχυρούς για την επερχόμενη κλήρωση των ομίλων του Παγκοσμίου κυπέλλου και πλέον περιμένει την ανακοίνωση του ράνκινγκ μετά τους αγώνες του τελευταίου παραθύρου για να γνωρίζει την τελική κατάταξη σύμφωνα με την οποία θα μπει στην κληρωτίδα.  Πλέον το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, αναμένεται να παραταχθεί στα γήπεδα της Κίνας με την καλύτερη δυνατή σύνθεση, διεκδικώντας μια διάκριση!

Ντέρμπι από το… ξεκίνημα

Η Εθνική ξεκίνησε καλύτερο το ματς και προηγήθηκε με 5-2 (στο 4′), όμως οι Γερμανοί βρήκαν ρυθμό και πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 8-7 (στο 6′). Ο αγώνας συνέχιζε να είναι ντέρμπι και το σκορ χαμηλό (13-12 η Εθνική στο 9′) και η πρώτη περίοδος έληξε, με τους διεθνείς μας πίσω στο σκορ με 16-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου είχαν επιθετικό πρόβλημα, σημείωσαν μόλις 2 πόντους σε 4 λεπτά και βρέθηκαν πίσω με 20-17 (στο 14′). Οι Γερμανοί συνέχιζαν να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό της αναμέτρησης (28-24 στο 18′) και η Εθνική μας, στο τέλος του πρώτο μέρους μείωσε σε 34-33.

Νικήτρια η… “επίσημη αγαπημένη”!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στην Βαμβέργη ξεκίνησε με, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να είναι σαφώς καλύτερο επιθετικά και να προηγείται ξανά με 41-40 (στο 24′), έπειτα από αρκετή ώρα. Οι δύο ομάδες συνεχώς εναλλάσσονταν στο σκορ, αλλά τα “πάντσερ” πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ με 47-43 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με την Ελλάδα να κάνει σερί 7-0 (50-47)!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η Εθνική μας έπαιζε πολύ καλά στην άμυνα και έλεγχε τον ρυθμό, με αποτέλεσμα χάρη σε συνολικό επιμέρους σκορ 14-2, που έτρεχε από την τρίτη περίοδο, να είναι μπροστά με 57-49 (στο 34′). 4:30 πριν το φινάλε, η Ελλάδα ήταν μπροστά με 59-55, αλλά η Γερμανία ήταν σαφώς πιο συγκεντρωμένη στο παρκέ.

Οι Γερμανοί με 5-0 σερί πέρασαν μπροστά με 60-59, όμως ο Βασιλόπουλος με καλάθι και στην συνέχεια με κλέψιμο και ασίστ στον Μποχωρίδη, που έβαλε τρίποντο στον αιφνιδιασμό έκανε το σκορ 64-60 (στο 38′). Με 1:30 να μένει, ο Λαρεντζάκης με καλάθι στο ποστ έκανε το 66-62 και η Εθνική ήταν “αγκαλιά” με το διπλό. Τελικά η Ελλάδα πανηγύρισε το μεγάλο διπλό στην Γερμανία με 69-63!

Που κρίθηκε: Οι Γερμανοί ήταν μπροστά στο σκορ με 60-59, 4′ λεπτά πριν το τέλος, όμως με πρωταγωνιστή τον Βασιλόπουλο η Εθνική έκανε σερί 5-0, προηγήθηκε με 64-60 και ουσιαστικά “κλείδωσε” σε εκείνο το σημείο το μεγάλο διπλό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βασιλόπουλος ήταν καθοριστικός με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Μαργαρίτης με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Μαυροειδής με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-33, 47-50, 63-69