Γαλλία: Με… “καυτό” Φουρνιέ κέρδισε άνετα σε φιλικό την Τυνησία!

2019-08-07T22:40:14+00:00 2019-08-07T22:40:14+00:00.

07/Aug/19 22:40

Η Γαλλία συνεχίζει να δίνει φιλικά προετοιμασίας, ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας και “διέλυσε” την Τυνησία με 94-56.

Σε τουρνουά που διεξάγεται στην έδρα τους, οι “τρικολόρ” από το πρώτο μέρος κόντρα στους Τυνήσιους ήταν εξαιρετικοί και με επιμέρους σκορ 33-13, στην δεύτερη περίοδο πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με 52-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Τυνησία όχι μόνο δεν κατάφερε να μειώσει, αλλά είδε και την διαφορά στο σκορ να… ξεφεύγει, με τους Γάλλους να είναι απολαυστικοί στο παρκέ και να πανηγυρίζουν την φιλική νίκη, με το άνετο 94-56.

Κορυφαίοι για την γαλλική ομάδα, που είναι ένα από τα φαβορί για μετάλλιο στο Μουντομπάσκετ της Κίνας, ήταν ο Φουρνιέ με 17 πόντους (4/7 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Μαλεντόν με 14 πόντους, 3 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ και ο Γκομπέρ με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 2 ασίστ.

Από την Τυνησία ξεχώρισαν με την παρουσία τους παρά την “βαριά” φιλική ήττα, ο Μαμπρούκ με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Σανουφί με 11 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 52-29, 70-42, 94-56