Σερβία: Με Μιλουτίνοφ-Μαριάνοβιτς “καθάρισε” εύκολα σε φιλικό την Φινλανδία! (photos)

2019-08-07T23:06:57+00:00 2019-08-08T00:05:18+00:00.

07/Aug/19 23:06

Πολύ καλά δείγματα άφησε η Σερβία του Σάσα Τζόρτζεβιτς, στην φιλική νίκη απέναντι στην Φινλανδία με 95-75, δείχνοντας… ορεξάτη ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας.

Από το πρώτο μέρος του φιλικού, οι Σέρβοι έδειξαν πολύ μεγάλη διάθεση και ξεδίπλωσαν την ποιότητα τους, στην επίθεση με αποτέλεσμα να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 54-36, χάρη στο εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο που έκαναν επιμέρους σκορ 26-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, η Φινλανδία εκμεταλλεύτηκε την κούραση και την χαλάρωση της Σερβίας, διατηρώντας την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, αλλά δεν κατάφερε να μειώσει ποτέ στο σκορ και ηττήθηκε εύκολα με 95-75.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Γιόβιτς με 12 πόντους, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Μαριάνοβιτς με 12 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Μιλουτίνοφ με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 1 ασίστ και ο Τεόντοσιτς με 7 πόντους, 7 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Από την Φινλανδία που αγωνίστηκε καλά στο δεύτερο μέρος προσπάθησαν, ο Βαλτόνεν με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Κότι με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 28-25, 54-36, 78-60, 95-75

Photo Credit: Košarkaški savez SRB