Σερβία: Πήρε την… φιλική “μάχη” με Λιθουανία, αγωνία για Τεόντοσιτς!

2019-08-10T23:26:02+00:00 2019-08-11T01:18:06+00:00.

10/Aug/19 23:26

Σε ένα φιλικό ματς, που περισσότερο θύμιζε νοκ-άουτ αγώνα διοργάνωσης, η Σερβία κέρδισε εντός έδρας την Λιθουανία, πολύ δύσκολα με 72-68… ωστόσο στην ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν το χάρηκαν όπως θα ήθελαν και ο λόγος είναι ο Μίλος Τεόντοσιτς

Ο φύσει και θέση ηγέτης των Σέρβων τραυματίστηκε στο πόδι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, που έλαβε χώρα στην “Μπεογκράτσκα Αρίνα” και μεταφέρθηκε εσπευσμένα στο νοσοκομείο για εξετάσεις. Ο “Σάλε” στις δηλώσεις του μετά το ματς δεν έκρυψε την ανησυχία του, με τα αποτελέσματα να αναμένονται σήμερα, ώστε να ξεκαθαρίσει η κατάσταση γύρω από τον τραυματισμό του Μίλος…

Σε ότι αφορά το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι… Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επικρατήσουν των Λιθουανών με 72-68, επιστρέφοντας από το -6 (61-67_ του 36΄.

Στο πρώτο ημίχρονο, η αναμέτρηση είχε πολύ υψηλό ρυθμό, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Λιθουανοί και βρίσκοντας εύκολους πόντους στην επίθεση, πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 40-34.

Στο δεύτερο μέρος στην γεμάτη από φιλάθλους “Stark Arena”, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς παρά τα αμυντικά προβλήματα, μείωσε σε 59-56. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο αγώνας θύμιζε “μάχη” με τις άμυνες να είναι ιδιαίτερα σκληρές παρά τον… φιλικό χαρακτήρα του, κάτι που βοήθησε την Σερβία να γυρίσει το ματς, αφού δεχόμενη μόλις 9 πόντους και κάνοντας ένα καθοριστικό σερί 5-0, πήρε την φιλική νίκη με 72-68.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Μπογκντάνοβιτς με 18 πόντους, ο Μπιέλιτσα με 15 πόντους και ο Γιόκιτς στην επιστροφή του στην Εθνική Ομάδα μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2016, με 13 πόντους.

Από την Λιθουανία, προσπάθησαν ο Γκριγκόνις με 18 πόντους, ο Κουζμίνσκας του Ολυμπιακού με 12 πόντους και ο Λεκαβίτσιους με 7 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 40-34, 56-59, 72-68

Photo Credit: Kosarkaski SRB