Εθνική Ομάδα: Σόου και με Ιράν, αποθέωση για Γιάννη! (video)

2019-08-11T20:12:10+00:00 2019-08-11T21:05:06+00:00.

11/Aug/19 20:12

Η Εθνική μας Ομάδα ολοκλήρωσε με άνετη φιλική νίκη, το τουρνουά προετοιμασίας Aegean του Ηρακλείου Κρήτης, κερδίζοντας το Ιράν με 88-58, έχοντας για πρωταγωνιστή και πάλι τον “Greek Freak”.

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου, με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, παρουσίασαν ένα πολύ καλό πρόσωπο απέναντι στο Ιράν και έδειξαν βελτιωμένοι και… “διψασμένοι” για την πρόκληση του Μουντομπάσκετ που βρίσκεται μπροστά τους.

Πλέον η “επίσημη αγαπημένη” θα συνεχίσει τις προπονήσεις της και την επόμενη εβδομάδα (16-18/8), θα δώσει κρίσιμα φιλικά παιχνίδια στο τουρνουά “Ακρόπολις” του ΟΑΚΑ, πριν μπει στην τελική ευθεία, για την διοργάνωση της Κίνας.

“Σούπερ” στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική!

Καλά ξεκίνησε το φιλικό ματς η Εθνική μας Ομάδα και προηγήθηκε με 10-6 (στο 4′), με τον Καλάθη να έχει ήδη 3 ασίστ. Με την άμυνα της να παραμένει σταθερά καλή, η Ελλάδα διατηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα με 17-12 (στο 8′), όμως επιθετικά δεν είχε βρει ακόμα ρυθμό. Η πρώτη περίοδος έληξε, με το Ιράν να μειώνει σε 19-17 και την Ελλάδα να έχει μόλις 3 ασίστ (όλες ο Καλάθης) και 6 λάθη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του φιλικού, οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου μπήκαν δυνατά και με εντυπωσιακό σερί 13-0 και πέντε λεπτά εκπληκτικής άμυνας χωρίς να δεχθούν καλάθι, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (32-17 στο 15′). Οι Ιρανοί αντέδρασαν και κατάφεραν η διαφορά να μην ξεφύγει πάνω από το +20, με την Εθνική μας να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 43-27.

Με “σπασμένα τα φρένα” η γαλανόλευκη και στην συνέχεια!

Το δεύτερο ημίχρονο του φιλικού αγώνα στα “Δύο Αοράκια” ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να ρίχνουν το βάρος στην επίθεση και την Εθνική μας να μεγαλώνει το υπέρ της προβάδισμα σε 58-37 (στο 24′). Η διαφορά είχε παγιωθεί πάνω από τους 20 πόντους (62-41 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με, την Ελλάδα μπροστά με 67-45.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η “επίσημη αγαπημένη” ξεκίνησε και πάλι καλά και με επιμέρους σκορ 7-3, ανέβασε το προβάδισμα της στο +25 (74-49 στο 34′). 3′ λεπτά πριν το τέλος, ο κόουτς Σκουρτόπουλος συνέχιζε τις δοκιμές, αλλά η διαφορά στο σκορ ανέβαινε (82-55) και στο φινάλε, η Εθνική Ομάδα μέσα σε αποθέωση από το κοινό της Κρήτης, πήρε την φιλική νίκη με 88-58.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου η Εθνική Ομάδα, δεν δέχθηκε για περίπου 5 λεπτά πόντο και με συνολικό επιμέρους σκορ 24-10, πήρε προβάδισμα 16 πόντων (43-27), το οποίο μάλιστα στην συνέχεια αύξησε.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι εξαιρετικός, κάνοντας double double με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ και 1 κλέψιμο, ενώ σε καλό βράδυ βρέθηκαν ο Παπανικολάου με 10 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 μπλοκ, ο Μήτογλου με 10 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο και ο Παπαπέτρου με 11 πόντους, 2 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 ριμπάουντ. Επίσης ο Καλάθης ήταν κανονικός “μαέστρος” με 11 ασίστ και 5 πόντους!

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 43-27, 67-45, 88-58