Γερμανία: “Διέλυσε” με εξαιρετική άμυνα σε φιλικό την Σουηδία

2019-08-11T19:51:16+00:00 2019-08-11T19:51:16+00:00.

11/Aug/19 19:51

Πολύ καλά δείγματα έδειξε η Γερμανία, σε φιλικό παιχνίδι απέναντι στην Σουηδία, κερδίζοντας πολύ εύκολα και εντυπωσιακά με 78-46.

Από το πρώτο μέρος, τα “πάντσερ” έδειξαν καλό πρόσωπο κυρίως αμυντικά και πήγαν προηγούμενα στα αποδυτήρια με 37-23, δεχόμενοι μόλις 7 πόντους στην πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σουηδία όχι μόνο δεν κατάφερε να αντιδράσει, αλλά “πνίγηκε” από την άμυνα των Γερμανών, με αποτέλεσμα στο τρίτο δεκάλεπτο να σκοράρει 9 πόντους και την διαφορά να πηγαίνει στο +28 (60-32). Τελικά στο φινάλε, η Γερμανία πανηγύρισε την φιλική νίκη με 78-46 και έδειξε έτοιμη, για το Μουντομπάσκετ της Κίνας.

Κορυφαίοι για τους Γερμανούς ήταν, ο Ζίπσερ με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 μπλοκ, ο Κλέμπερ με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Μπαρτέλ με 7 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-7, 37-23, 60-32, 78-46