Καναδάς: Κέρδισε σε ΜΑΤΣΑΡΑ τη Νέα Ζηλανδία!

2019-08-21T14:08:40+00:00 2019-08-21T14:43:52+00:00.

21/Aug/19 14:08

Μετά από ένα τρομερό ματς, ο Καναδάς κέρδισε τη Νέα Ζηλανδία σε φιλική αναμέτρηση, για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες. Φοβεροί οι Φιλ Σκραμπ και Κόρι Ουέμπστερ.

Ο Καναδάς συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις του στα φιλικά προετοιμασίας για το Παγκόσμιο Κύπελλο. Λίγες μέρες μετά την 30άρα, η ομάδα του Νικ Νερς κέρδισε και πάλι στο Σίδνεϊ τη μαχητική Νέα Ζηλανδία, με σκορ 103-100, σε ένα ματς που κρίθηκε στη παράταση.

Και οι δύο ομάδες είχαν την ευκαιρία να διατηρήσουν τη μεγάλη διαφορά που ”έχτισαν” (12 η Νέα Ζηλανδία, 11 ο Καναδάς), αλλά το φινάλε της τέταρτης περιόδου ήταν συγκλονιστικό. Οι Καναδοί κέρδιζαν με 81-78 στο -1:21′, όμως ο Κόρι Ουέμπστερ με καλάθι-φάουλ στο -13”, έφερε το ματς στα ίσια. Ο Κάιλ Ουίλτζερ δεν ευστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε και η παράταση δεν άργησε.

Και εκεί, τα πράγματα ήταν οριακά. Οι Καναδοί ήταν μπροστά στο σκορ και λίγο έλειψε να χάσουν το ματς, όταν μείωσαν σε 101-100 στο -4” με τρεις πόντους και πάλι του Ουέσμπστερ. Τίποτα όμως δεν άλλαξε στα ελάχιστα δευτερόλεπτα και ο Καναδάς ”λύγισε” με αυτόν τον τρόπο την αντίπαλο της Ελλάδας στους ομίλους.

Ο Φιλ Σκραμπ, πρώην παίκτης της ΑΕΚ, ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 24 πόντους και 6 ασίστ, ενώ 17 πόντους-9 ασίστ μέτρησε ο Κέβιν Πάνγκος και 18 πόντους-5 ριμπάουντ ο Κάιλ Ουίλτζερ.

Για τη Νέα Ζηλάνδια, ο Κόρι Ουέμπστερ, που τον είδαμε για λίγο στην Ελλάδα το 2016 με τη φανέλα του Κόροιβου, ήταν ασταμάτητος με 33 πόντους, 5 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.