Νιγηρία: Κέρδισε σε φιλικό το Μαυροβούνιο, τραυματίστηκε ο Ιβάνοβιτς!

2019-08-25T19:38:56+00:00 2019-08-25T19:38:56+00:00.

25/Aug/19 19:38

Σημαντική φιλική νίκη πέτυχε η Νιγηρία απέναντι στον αντίπαλο της Εθνικής μας Ομάδας στον όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, Μαυροβούνιο με 89-86, το οποίο αγωνιά για τον Νίκολα Ιβάνοβιτς.

Στο πρώτο μέρος του φιλικού, το Μαυροβούνιο ήταν εξαιρετικό ειδικά επιθετικά και πήγε προηγούμενο στα αποδυτήρια με 44-36, με την Νιγηρία να παρουσιάζει προβλήματα.

Οι αντίπαλοι της Εθνικής μας στον όμιλο του Μουντομπάσκετ, στο δεύτερο ημίχρονο “σταμάτησαν” να παίζουν άμυνα, δέχθηκαν 53 πόντους σε 20 λεπτά, από την αθλητική και δυνατή Νιγηρία και γνώρισαν την φιλική ήττα με 89-86.

Κορυφαίοι για την Νιγηρία ήταν, ο Νβόρα με 19 πόντους και ο Ιροέγκμπου με 18 πόντους, ενώ επίσης ξεχώρισαν ο Ντιόγκου με 13 πόντους και ο Ουντό με 11.

Από το Μαυροβούνιο, προσπάθησαν ο Ντούμπλιεβτις (πρώτος σκόρερ του φιλικού με 20 πόντους) και ο Βούτσεβιτς με 15 πόντους και οι Σέχοβιτς-Πόποβιτς με 12 πόντους ο καθένας.

Πάντως για το Μαυροβούνιο το σημαντικό από το φιλικό, είναι ο τραυματισμός που αποκόμισε ο Νίκολα Ιβάνοβιτς στον αστράγαλο, ο οποίος πάντως σύμφωνα με την ιστοσελίδα Vijesti δεν είναι σοβαρός και θα επανέλθει σε κανονικούς ρυθμούς τις επόμενες ημέρες, δηλαδή με την έναρξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου.