Εθνική Ομάδα: Με καλό τέταρτο δεκάλεπτο και… ασταμάτητο Γιάννη νίκησε τους Δομινικανούς

2019-08-26T15:22:48+00:00 2019-08-26T18:14:30+00:00.

26/Aug/19 15:22

Στο προτελευταίο της φιλικό παιχνίδι, πριν την έναρξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας, η Εθνική μας Ομάδα κέρδισε δύσκολα την Δομινικανή Δημοκρατία, με 87-75.

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου, παρουσίασαν ξανά καλό πρόσωπο επιθετικά, όμως αμυντικά είχαν αρκετά προβλήματα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο όπου και δέχθηκαν 47 πόντους και 26 στην δεύτερη περίοδο.

Στο δεύτερο μέρος, η άμυνα της “επίσημης αγαπημένης” θύμισε τον καλό της εαυτό και η φιλική νίκη, ήρθε σχετικά άνετα, χάρη σε ένα… ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Πλέον, η “επίσημη αγαπημένη” θα δώσει το τελευταίο της φιλικό απέναντι στη Βενεζουέλα (27/8, 15:00), πριν την έναρξη του σπουδαίου τουρνουά της Κίνας.

Το παιχνίδι

“Διπρόσωπη” στο πρώτο μέρος η Εθνική

Η Εθνική Ομάδα δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, ειδικά στην άμυνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς με 13-8 (στο 4′). Το ματς, είχε πολύ γρήγορο ρυθμό κάτι που βόλεψε την Δομινικανή Δημοκρατία, η οποία κρατούσε το προβάδισμα με 19-13 (στο 6′), χάρη στην κακή άμυνα των διεθνών μας. H Ελλάδα με εντυπωσιακό 9-0 σερί προσπέρασε με 22-19 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με 24-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του φιλικού, το ντέρμπι καλά κρατούσε με την άμυνα της Εθνικής να έχει αρκετά προβλήματα (32-29 στο 13′) και την Δομινικανή Δημοκρατία, να είναι κοντά στο σκορ. Με “γαλανόλευκο” 7-3 επιμέρους σκορ, η “επίσημη αγαπημένη” προηγήθηκε για πρώτη φορά με +8 (39-32 στο 16′), όμως οι αντίπαλοι μας μείωσαν σε 41-37 (στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την Ελλάδα μπροστά με 48-47.

Η άμυνα “ξύπνησε” και όλα κρίθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο!

Το δεύτερο ημίχρονο της φιλικής αναμέτρησης ξεκίνησε με, τους παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου να διατηρούν το προβάδισμα τους, χάρη στην βελτιωμένη άμυνα τους (55-50 στο 24′). Ο ρυθμός του ματς είχε “πέσει” με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και την Εθνική να προηγείται με 62-55 (στο 28′). Η τρίτη περίοδος έληξε με, τους Δομινικανούς να μειώνουν σε 66-61.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η “επίσημη αγαπημένη” διατηρούσε το ελάχιστο προβάδισμα με 70-69 (στο 33′), με τους Δομινικανούς να είναι πολύ ανταγωνιστικοί. 5′ λεπτά πριν το φινάλε, η Εθνική με ένα δυναμικό σερί 10-0, ανέβασε το προβάδισμα της στο +11 (80-69) και έγινε φαβορί για την φιλική νίκη.

Στο τελευταίο δίλεπτο, όλα είχαν κριθεί με την διαφορά να έχει φτάσει στο +13 (84-71) και τους αντιπάλους μας, να έχουν μείνει από… δυνάμεις και λύσεις στην επίθεση. Τελικά η Εθνική μας Ομάδα, πήρε την φιλική νίκη με 87-75!

Που κρίθηκε: Στο 35ο λεπτό, η Εθνική Ομάδα με το σκορ στο 70-69, έκανε εντυπωσιακό σερί 10-0, “εκτόξευσε” την διαφορά στο +11 (80-69) και ουσιαστικά “καθάρισε” την φιλική νίκη, απέναντι στην Δομινικανή Δημοκρατία.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο για μία ακόμα φορά ήταν φανταστικός με 26 πόντους, ενώ επίσης ξεχώρισαν ο Παπαγιάννης με 12 πόντους, ο Πρίντεζης με 11 και ο Παπαπέτρου με 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 48-47, 66-61, 87-75

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Λαρεντζάκης 5, Καλάθης 7, Μπουρούσης 2, Παπαγιάννης 12, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 6, Παπαπέτρου 10, Βασιλόπουλος 3, Αντετοκούνμπο Γ. 26, Αντετοκούνμπο Θ. 2

Δομινικανή Δημοκρατία (Γκαρσία): Πένα 3, Μεντόζα 13, Λιζ 13, Ρόχας 16, Σουέρο 2, ΝτεΛεόν 2, Βάργκας 2, Ραμόν 3, Σολάνο 5, Ρόμπερτς 7, Γκαρσία 3, Μοντέρο 6

Photo Credit: Hellenic BF Facebook