Νέα Ζηλανδία: Εντυπωσιακή εμφάνιση και φιλική νίκη κόντρα στην Ιταλία!

2019-08-26T15:41:10+00:00 2019-08-26T15:41:10+00:00.

26/Aug/19 15:41

Εξαιρετικό πρόσωπο έδειξε η Νέα Ζηλανδία, η οποία είναι αντίπαλος της Εθνικής μας Ομάδας στον όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου και κέρδισε σε φιλικό ματς, την Ιταλία με 88-82.

Από το πρώτο μέρος του φιλικού, η Νέα Ζηλανδία έδειξε σε καλή μέρα κυρίως επιθετικά και πετυχαίνοντας 26 πόντους στην πρώτη περίοδο, πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 46-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ιταλοί οι οποίοι προβλημάτισαν πολύ με την εικόνα τους στο σημερινό φιλικό, προσπάθησαν να μειώσουν και να ανατρέψουν το σκορ, όμως δεν τα κατάφεραν αφού δέχθηκαν 24 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο και γνώρισαν την φιλική ήττα με 88-82.

Οι Γκαλινάρι και Μπελινέλι για μία ακόμα φορά, έδειξαν πως είναι οι ηγέτες της “σκουάντρα ατζούρα” σκοράροντας 22 και 19 πόντους ο καθένας, ενώ ο Τζεντίλε σημείωσε 12 πόντους, αλλά δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν την ήττα για την ομάδα τους, από την Νέα Ζηλανδία η οποία δείχνει ικανή για… “ζημιές” στο Μουντομπάσκετ, κάτι που θα πρέπει να προσέξει η Εθνική μας Ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 37-46-, 61-64, 82-88