Αργεντινή: Πύρρειος νίκη απέναντι στη Ρωσία, αγωνία για Καμπάτσο

2019-08-26T15:46:03+00:00 2019-08-26T16:00:13+00:00.

26/Aug/19 15:46

Η Αργεντινή κέρδισε σε φιλικό αγώνα τη Ρωσία, όμως το μυαλό όλων είναι στον Φακούντο Καμπάτσο.

Ο αστέρας της Εθνικής Αργεντινής χτύπησε στα μέσα της τρίτης περιόδου στον αστράγαλο και αμέσως αποχώρησε για τα αποδυτήρια, γεγονός που έβαλε σε δεύτερη μοίρα τη νίκη της ομάδας του επί της Ρωσίας με 85-64.

Η χώρα της Λατινικής Αμερικής είχε τον έλεγχο του ματς από τη πρώτη κιόλας περίοδο, όταν και προηγήθηκε με 18-8. Οι Ρώσοι έδειξαν να αντιδρούν πριν το ημίχρονο, όμως παρά το σοκ, οι Αργεντίνοι φρόντισαν να ”καθαρίσουν” το ματς στο φινάλε, παίρνοντας μάλιστα και μεγάλη διαφορά.

Ο Γκάμπριελ Ντεκ με 17 πόντους και ο Νίκολας Λαπροβίτολα με 16 ξεχώρισαν για τους νικητές, ενώ για τη Ρωσία προσπάθησε με 14 πόντους ο Γκριγκόρι Μοτοβίλοφ και 13 ο Αντρέι Ζούμπκοφ.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 39-28, 59-48, 85-64