Εθνική Ομάδα: “Πάτησε” τη Βενεζουέλα χωρίς Γιάννη, στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας

2019-08-27T15:10:44+00:00 2019-08-27T15:30:18+00:00.

27/Aug/19 15:10

Παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση, η Ελλάδα κέρδισε πανεύκολα τη Βενεζουέλα στο φινάλε του ”Atlas” και πλέον ετοιμάζεται για τη πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Κύπελλο!

Η Ελλάδα δεν είχε πρόβλημα απέναντι στη Βενεζουέλα, την οποία και κέρδισε με σκορ 74-51, στον άτυπο τελικό του τουρνουά ”Atlas”.

Η απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο δεν δυσκόλεψε το σύνολο του Θανάση Σκουρτόπουλου, το οποίο πλέον μπαίνει στη τελική ευθεία για τη πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας (1/9, 15:00 με αντίπαλο το Μαυροβούνιο).

Εξαιρετικοί για την Εθνική οι Νικ ΚαλάθηςΒαγγέλης Μάντζαρης, αλλά και οι δύο σέντερ της, Γιώργος Παπαγιάννης και Γιάννης Μπουρούσης, με τον δεύτερο μάλιστα να ανεβαίνει μία ακόμα θέση στη λίστα με τις περισσότερες συμμετοχές με το εθνόσημο, αλλά και τους σκόρερ.

Η εξέλιξη: Η Ελλάδα ξεκίνησε αρκετά ”μουδιασμένα” την αναμέτρηση, με τη Βενεζουέλα να δείχνει αρκετά ισορροπημένη σε άμυνα και επίθεση. Αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στη πρώτη περίοδο (20-19), κάτι που όμως έμελλε να αλλάξει στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Εκεί, οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου ανέβασαν στροφές, ειδικά στην επίθεση και με μπροστάρη τον Γιάννη Μπουρούση, μπόρεσαν και ”ξεκόλλησαν”, αφήνοντας τους αντιπάλους τους με μόλις 6 πόντους σε 10 αγωνιστικά λεπτά. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Ελλάδα στο +11 (36-25).

Πάτησε γκάζι και εξαφανίστηκε

Ανάλογο σκηνικό και στη τρίτη περίοδο. Η διαφορά που είχε ”χτιστεί” από το πρώτη ημίχρονο βοήθησε την ”γαλανόλευκη” να παίξει ακόμα πιο απελευθερωμένα, με αποτέλεσμα να φτάσει πολλές φορές στο +16. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, παρά το μικρό πρόβλημα που είχε από το ματς με τη Δομινικανή Δημοκρατία, έδωσε πολλές λύσεις μαζί με τους Νικ Καλάθη και Ιωάννη Παπαπέτρου, με το σκορ να φτάνει το 57-39, ενόψει του τελευταίου δεκαλέπτου.

Βάσει εικόνας και διαφοράς δυναμικότητας, το μόνο που έμενε να μάθουμε είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Η διαφορά ξεπέρασε τους 25 (64-39), με τον Γιώργο Παπαγιάννη να κάνει θραύση στις δύο ρακέτες. Οι Έλληνες παίκτες χαλάρωσαν όσο έφτασε το ματς στη λήξη του και έτσι οι αντίπαλοί τους βρήκα την ευκαιρία να μειώσουν σε 66-49. Η τάξη… αποκαταστάθηκε στα τελευταία 2′, με το τελικό σκορ να είναι το 74-51.

Πού κρίθηκε: Αν και η Ελλάδα πήρε μία καλή διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, όλα κρίθηκαν στο τρίτο. Εκεί, οι παίκτες της Βενεζουέλας δεν μπόρεσαν να μειώσουν κάτω από τους 10, αν και είχαν την ευκαιρία στο 29′, αντιθέτως έφτασαν ένα καλάθι πριν το -20 (57-39).

Παίκτης-κλειδί: Εξαιρετικό το δίδυμο Μπουρούσης-Παπαγιάννης, με τον πρώτο να μετράει 12 πόντους-5 ριμπάουντ και ο δεύτερος 10 πόντους-6 ριμπάουντ. Από κοντά και ο Νικ Καλάθης με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, αλλά και ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 11 επίσης πόντους και 3/4 τρίποντα και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 36-25, 57-39, 74-51

Βενεζουέλα (Ντούρο): Μιχάρες, Ζαμόρα 14, Τσούριο 2, Βάργκας 2, Μπέδελμι 6, Ρούιθ, Γκιγιέντ 6, Λιούις 3, Πέρεθ 5, Ασκάνιο, Καρέρα 2, Κολμενάρες 11

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Λαρεντζάκης 4, Κόνιαρης 8, Καλάθης 11, Μπουρούσης 12, Παπαγιάννης 10, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 11, Παπαπέτρου 6, Βασιλόπουλος 3, Αντετοκούνμπο Θ. 5