Σερβία: Πήρε την φιλική “μάχη” κόντρα στην Γαλλία παρά τις απουσίες!

2019-08-27T15:38:49+00:00 2019-08-27T15:38:49+00:00.

27/Aug/19 15:38

Η Σερβία λίγες ημέρες πριν την έναρξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου, δείχνει σε πολύ καλή κατάσταση αφού πανηγύρισε μία ακόμα φιλική νίκη, αυτή την φορά κόντρα στην Γαλλία με 61-56.

Στο πρώτο μέρος του φιλικού, οι Γάλλοι ήταν καλύτεροι και στις δύο πλευρές του παρκέ και δεχόμενοι 9 πόντους στην δεύτερη περίοδο, πήγαν προηγούμενοι έχοντας σημαντικό προβάδισμα, στα αποδυτήρια με 32-23.

Το δεύτερο ημίχρονο του ματς, είχε διαφορετική εικόνα με την Σερβία να είναι σαφώς καλύτερη επιθετικά και με την άμυνα της να είναι επίσης βελτιωμένη “έπνιξε” τους Γάλλους, οι οποίο πέτυχαν μόλις 24 πόντους σε 20 λεπτά (8 στο τέταρτο δεκάλεπτο) και πήρε την φιλική νίκη με 61-56.

Κορυφαίοι των Σέρβων που αγωνίστηκαν χωρίς Μπογκντάνοβιτς, Λούτσιτς και Μπιέλιτσα, ήταν ο Ραντούλιτσα με 13 πόντους, ο Γιόκιτς με 10 πόντους και ο Μίτσιτς που πρόσθεσε 9.

Από την πλευρά των “τρικόλορ”, δεν υπήρχε παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Μπατούμ να σημειώνει 9 και τους Πουαριέ και Φουρνιέ με 7 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 32-23, 48-46, 56-61