Ισπανία: Με καταπληκτικό Ρούμπιο “λύγισε” Αργεντινή και Σκόλα! (videos)

2019-08-27T15:47:18+00:00 2019-08-27T15:47:18+00:00.

27/Aug/19 15:47

Η Ισπανία δείχνει απόλυτα έτοιμη, για μία σπουδαία πορεία στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, κερδίζοντας σε φιλικό ματς την Αργεντινή με 84-76.

Από το πρώτο μέρος το φιλικό, είχε υψηλό ρυθμό και σκορ κάτι που “βόλεψε” την Ισπανία η οποία, πετυχαίνοντας 42 πόντους πήγε προηγούμενη στο σκορ στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με 42-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η “αλμπισελέστε” προσπάθησε να γυρίσει το ματς “σφίγγοντας” την άμυνα της και τα κατάφερε στην τρίτη περίοδο, αφού προηγήθηκε με 58-57. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως, οι “φούριας ρόχας” πετυχαίνοντας 27 πόντους με έναν εξαιρετικό Ρούμπιο, πήρε την φιλική νίκη με 84-76.

Κορυφαίος φυσικά για την Ισπανία, ήταν ο σπουδαίος πλέιμεικερ έχοντας 25 πόντους και 8 ασίστ, ενώ σημαντική δουλειά έκανε ο Βίλι Ερνανγκόμεθ στον τομέα των ριμπάουντ με τα 9 που μάζεψε.

Από την Αργεντινή που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Φκαούντο Καμπάτσο, ήταν φανταστικός ο “γερόλυκος” Λουίς Σκόλα με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 42-37, 57-58, 84-76