Με το “δεξί” η Πολωνία, επιβλήθηκε της αξιόμαχης Βενεζουέλας

2019-08-31T11:53:03+00:00 2019-08-31T16:36:32+00:00.

Stelios Toromanidis

31/Aug/19 11:53

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η Πολωνία το Παγκόσμιο Κύπελλο, καθώς νίκησε σχετικά εύκολα στην πρεμιέρα με 80-69 την Βενεζουέλα που προσπάθησε να διεκδικήσει τον αγώνα, όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα από τους Ευρωπαίους.

Με τον πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού, Έι Τζει Σλότερ να πραγματοποιεί μια πολλή μεστή εμφάνιση (7 πόντοι, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ) και συνολικά πέντε παίκτες να έχουν διψήφια συγκομιδή πόντων προεξέχοντος του Ματέους Πονίτκα (15 πόντοι) οι Πολωνοί είχαν τα ηνία του αγώνα έπειτα από το 10′ και κυριάρχησαν πλήρως στην τελευταία περίοδο.

Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισαν οι Πέδρο Γκούριο (15 πόντοι), Νέστορ Κολμενάρες (14 πόντοι) και Ντουάιτ Λιούις (12 ποντοι).

Διακύμανση αγώνα

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο με την προσοχή τους κυρίως στα επιθετικά τους καθήκοντα και λιγότερο στα αμυντικά. Τα ποσοστά ευστοχίας του πρώτου δεκαλέπτου ήταν αρκετά υψηλά και από τις δυο πλευρές που πήγαιναν “χέρι χέρι” στο σκορ. Στο 10′ η Βενεζουέλα είχε ελαφρύ προβάδισμα με 24-22 χάρη στον επιθετικό οίστρο του Κολμενάρες (7 πόντοι), ενώ από πλευράς Πολωνίας ο Πονίτκα είχε 6 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο οι ισορροπίες άλλαξαν, καθώς οι Πολωνοί συγκεντρώθηκαν περισσότερο στην άμυνα, ανάγκασαν τους αντιπάλους τους σε πέντε παραπάνω λάθη και αρκετά άστοχα περιφερειακά σουτ, την ώρα που στην επίθεση έβγαλαν καλές συνεργασίες. Έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πονίτκα με 12 πόντους (3/5 δίποντα) έτρεξαν 17-7 σερί που μετέτρεψε το 27-27 του 12′ σε 44-34 στο 19′ πριν οι Λατίνοι μειώσουν στο 44-36 του 20′.

Με τους Κολμενάρες, Λιούις να κάνουν καλή δουλειά επιθετικά, η Βενεζουέλα μείωσε στους δυο πόντους (44-42) στο 22′, αλλά γρήγορα οι Πολωνοί επανέφεραν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (55-44) με Πονίτκα (15 πόντοι) και Σοκολόφκσκι (11 πόντοι) στο 26′. Μάλιστα η Πολωνία ξέφυγε και με 60-46 στο 27′, πριν οι παίκτες της Βενεζουέλας τρέξουν ένα 5-0 σερί για το 60-51 του 30′.

Βέβαια στο τελευταίο δεκάλεπτο η Πολωνία δεν άφησε πολλά περιθώρια στους αντιπάλους της. Ο Σλότερ δημιουργούσε (5 ασίστ) και οι υπόλοιποι εκτελούσαν, με την διαφορά να πηγαίνει σε διψήφια επίπεδα στα οποία εύκολα διατηρήθηκε από τους νικητές του ματς μέχρι το φινάλε του παιχνιδιού.

Να πούμε πως οι ομάδες βρίσκονται στον πρώτο όμιλο μαζί με Κίνα και Ακτή Ελεφαντοστού με τους δυο πρώτους να παίρνουν την πρόκριση.

Δεκάλεπτα: 22-24, 44-36, 60-51, 80-69.