Ιταλία: “Τρομακτική” πρεμιέρα στο Παγκόσμιο Κύπελλο κόντρα στις Φιλιππίνες! (videos)

2019-08-31T15:08:00+00:00 2019-08-31T16:33:35+00:00.

31/Aug/19 15:08

Με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο, ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον τέταρτο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Ιταλία, κερδίζοντας πολύ εύκολα τις Φιλιππίνες με 108-62.

Οι παίκτες του κόουτς Σακέτι, πραγματοποιώντας ένα “τρομακτικό” πρώτο ημίχρονο “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη, από τα πρώτα λεπτά και στην συνέχεια δοκιμάστηκαν πρόσωπα και σχήματα εν όψει της συνέχειας της διοργάνωσης.

Πλέον οι Ιταλοί έκαναν το καθήκον τους στην πρεμιέρα και ετοιμάζονται για το 2/2 κόντρα στην Ανγκόλα (2/9, 10:30), ενώ οι Φιλιππίνες θα αντιμετωπίσουν στην δεύτερη αγωνιστική την Σερβία (2/9, 14:30).

Το ματς

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησαν την αναμέτρηση, οι Ιταλοί και με πολύ μεγάλη συγκέντρωση προηγήθηκαν με 22-4 (στο 6′), με τον Χάκετ “μαέστρο” έχοντας 6 πόντους και 3 ασίστ. Η διαφορά δεν άργησε να πάει πάνω από τους 20 πόντους (28-4 στο 8′ και 35-8 στο 9′), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με 37-8 και την Ιταλία να έχει 9/10 δίποντα και 6/8 τρίποντα!

Από την δεύτερη περίοδο και μετά, ο ρυθμός έπεσε όπως ήταν λογικό με την Ιταλία να έχει “καθαρίσει” το ματς από νωρίς, αλλά να ανεβάζει το προβάδισμα της στο +36 (48-12 στο 15′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τις Φιλιππίνες, να μην μπορούν να αντιδράσουν (57-20 στο 18′) και την Ιταλία να προηγείται με 62-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε καθόλου με την Ιταλία, να προηγείται σταθερά με πάνω από 30 πόντους (60-30 στο 25′). Η τρίτη περίοδος έληξε, με την διαφορά να έχει “ξεφύγει” πολύ και το σκορ να είναι 85-39.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που είχε ενδιαφέρον, ήταν τα πρόσωπα και τα σχήματα που δοκίμαζαν οι προπονητές, με την Ιταλία να προηγείται με 94-48 (στο 35′). Τελικά, στο φινάλε οι Ιταλοί πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο Μουντομπάσκετ, με το εντυπωσιακό 108-62!

Που κρίθηκε: Στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι Ιταλοί μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι, έκαναν ότι ήθελαν σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκαν με 29 πόντους (37-8)!

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντατόμε ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους (7/7 σουτ), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ την διαφορά έκαναν ο Γκαλινάρι με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Ντέλα Βάλε με 17 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 8-37, 24-62, 39-85, 62-108

Photo Credit: FIBA.BASKETBALL