Αργεντινή: Άνετη νίκη στην πρεμιέρα με “σούπερ” Σκόλα! (video)

2019-08-31T16:17:38+00:00 2019-08-31T16:21:58+00:00.

31/Aug/19 16:17

Άνετη πρεμιέρα είχε η Αργεντινή κόντρα στην Κορέα, κερδίζοντας την εύκολα με 95-69 και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη, στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Η Κορέα κατάφερε μόνο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να “ζορίσει” την Αργεντινή, η οποία στην συνέχεια παίζοντας πολύ καλή άμυνα και ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό του αγώνα, πήρε μεγάλα διψήφια προβαδίσματα και πανηγύρισε εύκολα την νίκη.

Πλέον η Αργεντινή μετά την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση, θα αντιμετωπίσει την Νιγηρία (2/9 11:30), ενώ η Κορέα θα “παλέψει” κόντρα στην Ρωσία (2/9, 15:30), για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων.

Το ματς

Η Αργεντινή μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε από νωρίς (9-4 στο 3′), όμως οι Κορεάτες αντέδρασαν και με σερί 7-0, πήραν εκείνοι το προβάδισμα με 11-9 (στο 6′). Πάντως ο Καμπάτσο και οι συμπαίκτες του, “ξύπνησαν” και με δικό τους σερί 11-0, έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 22-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η “αλμπισελέστε” κρατούσε το προβάδισμα άνετα (23-15 στο 13′) και έψαχνε ένα “ξέσπασμα”, ώστε να “αγκαλιάσει” την νίκη. Ένα επιμέρους 15-7 που δέχθηκε η Κορέα, έστειλε την διαφορά στο +16 (38-22 στο 15′), ενώ στο 18ο λεπτό το σκορ έγινε 41-23. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-28 και την Αργεντινή να είναι κοντά στο ροζ φύλλο αγώνα.

Το δεύτερο ημίχρονο του ματς, είχε παρόμοια εικόνα με το πρώτο, με την Αργεντινή να διατηρεί το προβάδισμα της άνετα πάνω από τους 15 πόντους (57-38 στο 24′). Η διαφορά έφτασε και στο +20 (60-40 στο 28′), με την Κορέα να έχει χάσει την επαφή της με το σκορ και η τρίτη περίοδος έληξε, 71-44.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η διαφορά είχε πάει σε πολύ υψηλά επίπεδα (79-48 στο 33′) και όλα είχαν κριθεί, με τους προπονητές να ξεκουράζουν τους βασικούς τους παίκτες. Τελικά η Αργεντινή χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου και με ωραίο μπάσκετ, κέρδισε άνετα με 95-69.

Που κρίθηκε:  Στην δεύτερη περίοδο, όπου η Αργεντινή προηγούμενη ήδη με 22-11, έκανε συνολικό επιμέρους σκορ 19-12, προηγήθηκε με 41-23 και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λουίς Σκόλα ήταν απολαυστικός με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ καλό ματς έκαναν ο Καμπάτσο με 11 πόντους και 6 ασίστ και ο Λαπροβίτολα με 17 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 41-23, 71-44, 95-69

Photo Credit: FIBA.BASKETBALL