Βραζιλία: Χόρεψε σάλσα τους Νεοζηλανδούς στην πρεμιέρα! (video)

2019-09-01T11:59:50+00:00 2019-09-01T18:06:33+00:00.

Stelios Toromanidis

01/Sep/19 11:59

Οι “βετεράνοι” των Βραζιλιάνων “ξύπνησαν” στο δεύτερο ημίχρονο και χάρισαν στην ομάδα τους μια σημαντική νίκη με 102-94 απέναντι στην Νέα Ζηλανδία που στηρίχθηκε στα τρίποντα αλλά δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει στην αντεπίθεση της Βραζιλίας παρότι δεν τα παράτησε, με αποτέλεσμα να ηττηθεί.

Οι Λατίνοι στηρίχθηκαν στην εμπειρία των παικτών τους και το ξέσπασμα της τρίτης περιόδου, όπου έτρεξαν 28-6 σερί και μετέτρεψαν το 56-50 των Νεοζηλανδών σε 78-62 υπέρ τους! Οι Λεαντρίνιο Μπαρμπόσα (22 πόντοι, 3ασίστ και 3 ριμπάοντ), Ράφα Λουζ (15 πόντοι, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ) και ο πολύ σημαντικός για την ανατροπή Άλεξ Γκαρσία (14 πόντοι) ηγήθηκαν των Βραζιλιάνων για την επικράτηση της πρεμιέρας, ενώ οι Νεοζηλανδοί είχαν για κορυφαίο τον Κόρεϊ Ουέμπστερ με 19 πόντους και 5/12 τρίποντα, την ώρα που ο εξαιρετικός Ισαάκ Φοτού πρόσθεσε 17 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Διακύμανση αγώνα

Εκπληκτικά ξεκίνησαν τον αγώνα οι δυο ομάδες, με υψηλό ρυθμό και πολλές επιθέσεις, κάτι που σχεδόν πάντα αρέσει στο φιλοθεάμον κοινό. Βέβαια το “παράκαναν” λίγο με τις εκτελέσεις τριών πόντων (συνολικά 18 στο πρώτο δεκάλεπτο με 2/8 της Νέας Ζηλανδίας και 3/10 της Βραζιλίας). Οι Βραζιλιάνοι είχαν στην μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου το προβάδισμα, αλλά με πολύ μικρή διαφορά (21-20 στο 10′). Ο Λουζάντα είχε 6 πόντους από πλευράς Βραζιλίας, όπως και ο Φοτού από την άλλη μεριά.

Ίδιο τέμπο είχε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Νεοζηλανδούς να είναι εύστοχοι στα πρώτα λεπτά, όσον αφορά το τρίποντο με 80% ευστοχία (4/5) και κύριο εκφραστή τον Κόρεϊ Ουέμπστερ. Κάπως έτσι προηγήθηκαν με 34-29 στο 13′, πριν “ξυπνήσει” ο Μπαρμπόσα από πλεύρας Λατίνων (7 πόντοι) και δώσει την ευκαιρία στην ομάδα του να ισοφαρίσει σε 42-42 στο 18′. Ο Κόρεϊ Ουέμπστερ ήταν ασταμάτητος (17 πόντοι με 5/10 τρίποντα), αλλά η Βραζιλία ισορρόπησε σε 50-50 στο 20′.

Οι Τάι Ουέμπστερ και Φουτού έδωσαν προβάδισμα έξι πόντων στην Νέα Ζηλανδία (56-50) στο 24′, όμως η είσοδος του Γκαρσία έδωσε ενέργεια στους Βραζιλιάνους, καθώς ο 39χρονος παίκτης έβαλε 12 πόντους και μαζί με τους Λουζ (13 πόντοι) και Μαρκίνιος (10 πόντοι) πρωταγωνίστησαν στο 28-6 σερί της ομάδας του,με αποτέλεσμα το +16 (78-62) στο 30′.

Η Βραζιλία είχε την ψυχραιμία να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα στην τέταρτοι περίοδο. Οι Νεοζηλανδοί προσπάθησαν μειώνοντας στους 6 πόντους (98-92) στο 39′ πριν ο Μπαρμπόσα βάλει στην επόμενη επίθεση με 2/2 ελεύθερες βολές σιγουρέψει την άκρως πολύτιμη νίκη της ομάδας του.

Να σας θυμίσουμε πως οι δυο ομάδες είναι στον έκτο όμιλο μαζί με την Ελλάδα και το Μαυροβούνιο που αγωνίζονται στις 15:00 την Κυριακή 01/09 μεταξύ τους.

Δεκάλεπτα: 20-21, 50-50, 62-78, 94-102