Γαλλία: “Ζορίστηκε” αλλά… κέρδισε την Γερμανία με εκπληκτικό Φουρνιέ! (videos)

2019-09-01T16:24:08+00:00 2019-09-01T18:00:52+00:00.

01/Sep/19 16:24

Έστω και δύσκολα η δυνατή Γαλλία κέρδισε το ντέρμπι της πρεμιέρας του 7ου ομίλου την Γερμανία με 78-74, παίζοντας εξαιρετική άμυνα για ένα ημίχρονο.

Οι παίκτες του Βενσάν Κολέ, παρά το πρώτο ημίχρονο που ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα, στο δεύτερο μέρος δεν αντέδρασαν σωστά στην επιστροφή των Γερμανών στον αγώνα και έφτασαν κοντά στην… “αυτοκτονία”, όμως χάρη στην κλάση του Φουρνιέ και την τρομερή τους άμυνα στην ρακέτα πήραν την νίκη.

Πλέον, η Γαλλία ετοιμάζεται για την δεύτερη αγωνιστική κόντρα στην Ιορδανία (3/9, 15:30), ενώ η Γερμανία θα αντιμετωπίσει σε καθοριστικό ματς, την Δομινικανή Δημοκρατία (3/9, 11:30).

Το ματς

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ήταν μία αμυντική “ραψωδία” της Γαλλίας, αφού οι παίκτες του Βενσάν Κολέ τα έκαναν όλα τέλεια και… επέτρεψαν στους Γερμανούς, να σκοράρουν μόλις 4 πόντους (16-4)!

Στην δεύτερη περίοδο, η Γερμανία αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει αρχικά σε 21-13 (στο 14′), με επιμέρους σκορ 9-5, όμως οι “τρικολόρ” βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση, ανέβασαν και πάλι στην διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (31-20 στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με τους Γάλλους στο +16 (36-20), έπειτα από μικρό σερί 5-0.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με την Γαλλία να θέλει να “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη και να τα καταφέρνει, αφού με επιμέρους σκορ 10-2, έκανε το σκορ 46-22 (στο 24′). Η διαφορά για τους Γάλλους παρέμενε μεγάλη, παρότι η Γερμανία μείωσε σε 52-36 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 59-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Γερμανοί είχαν μειώσει την διαφορά, όμως οι “τρικολόρ” διατηρούσαν ένα διψήφιο προβάδισμα “ασφαλείας” και 5 λεπτά πριν το τέλος, με το σκορ στο 68-57 ήταν το φαβορί για την νίκη.

Στο τελευταίο δίλεπτο, τα “πάντσερ” έβαλαν… φωτιά στον αγώνα μειώνοντας σε 74-68, ενώ στα 25′ δευτερόλεπτα με το σκορ στο 76-72 κέρδισαν και την κατοχή και μείωσαν σε 76-74 με τον Ζίπσερ 5′ πριν την λήξη. Τελικά οι Γάλλοι αν και με πολύ άγχος, πήραν την πολυπόθητη νίκη με 78-74.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο, όπου η Γαλλία πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 36-20 και αυτή την διαφορά, ποτέ δεν κατάφερε να την “καλύψει” η Γερμανία.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φουρνιέ ήταν “καυτός” με 26 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ σε καλό βράδυ βρέθηκαν ο Ε’Μπαγέ με 21 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Γκομπέρ με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ και, 5 μπλοκ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-4, 36-20, 59-50, 78-74

Photo Credit: FIBA.BASKETBALL