Ισπανία: Δυσκολεύτηκε από το Πουέρτο Ρίκο, αλλά πανηγύρισε νίκη και πρόκριση! (videos)

2019-09-02T16:24:17+00:00 2019-09-02T16:27:47+00:00.

02/Sep/19 16:24

Η Ισπανία παρότι δυσκολεύτηκε αρκετά από το Πουέρτο Ρίκο για ένα ημίχρονο, κέρδισε με 73-63 και έκανε το 2/2 στον τρίτο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, της Κίνας πανηγυρίζοντας την πρόκριση στους “16”.

Οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο έκαναν αρκετά λάθη στο πρώτο μέρος, αφήνοντας το Πουέρτο Ρίκο να ελέγχει τον ρυθμό, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο “ξύπνησαν” και πήραν διψήφια διαφορά, την οποία διαχειρίστηκαν μέχρι τέλους και κέρδισαν, χωρίς όμως να πείσουν.

Πλέον η Ισπανία μετά το 2/2, θα αντιμετωπίσει το Ιράν (4/9, 15:30) με στόχο το 3/3 και την πρώτη θέση του ομίλου, ενώ το Πουέρτο Ρίκο θα παίξει κόντρα στην Τυνησία (4/9, 11:30) την πρόκριση του στους “16”.

Το παιχνίδι

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το ματς το Πουέρτο Ρίκο και προηγήθηκε από νωρίς με 14-9 (στο 5′), χάρη στην καλή του επιθετική λειτουργία. Η Ισπανία μείωσε σε 16-14 (στο 7′), όμως δεν μπορούσε να πάρει προβάδισμα στο σκορ και η πρώτη περίοδος έληξε, με 21-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, το Πουέρτο Ρίκο συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό και διατηρούσε ένα σημαντικό προβάδισμα με 29-24 (στο 14′), όμως οι Ισπανοί με σερί 8-0, προηγήθηκαν μετά από πολλή ώρα (32-29 στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με, την “φούριας ρόχας” μπροστά με 36-35.

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, ξεκίνησε με τους παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο να μπαίνουν πολύ συγκεντρωμένοι και με σερί 7-0 να προηγούνται για πρώτη φορά με +8 (43-35 στο 24′). Οι Ισπανοί προηγήθηκαν και με την πρώτη τους διψήφια διαφορά (53-43 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με το Πουέρτο Ρίκο πίσω με 57-45 και δεχόμενο επιμέρους σκορ 21-10!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ισπανοί παρότι το Πουέρτο Ρίκο προσπαθούσε για την ανατροπή, κρατούσα ένα προβάδισμα “ασφαλείας” (63-49 στο 34′) και ήταν φαβορί για την νίκη. 3΄λεπτά πριν το τέλος, όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί με την διαφορά στο +10 (69-59) για την Ισπανία, που αμυντικά ήταν εξαιρετική.

Το Πουέρτο Ρίκο 1:40 πριν το τέλος μείωσε σε 69-63, όμως οι Ισπανοί “καθάρισαν” την νίκη με 73-63 και προκρίθηκαν από σήμερα στους “16” του τουρνουά.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η Ισπανία έκανε επιμέρους σκορ 21-10 και ανέβασε το προβάδισμα της σε διψήφια επίπεδα (57-45) “κλειδώνοντας” ουσιαστικά την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μαρκ Γκασόλ ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ και ισάριθμα κλεψίματα, ενώ την διαφορά έκαναν ο Ρούμπιο με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Γιουλ με 9 πόντους και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 35-36, 45-57, 63-73