Αυστραλία: Έβαλε δύσκολα η Σενεγάλη, “καθάρισαν” Μιλς και Τζο Ινγκλς! (video)

2019-09-03T11:21:09+00:00 2019-09-03T13:00:25+00:00.

03/Sep/19 11:21

Η Αυστραλία δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο από τη Σενεγάλη που διαλύθηκε στην πρεμιέρα από τη Λιθουανία, αλλά στο δεύτερο μισό του αγώνα … ξεμπέρδεψε την κατάσταση και πέτυχε το 2/2!

Οι “Μπούμερς” επικράτησαν με 81-68 των Αφρικανών χάρη στο εξαιρετικό παιχνίδι του Πάτι Μιλς και του Τζο Ινγκλς που για μία ασίστ δεν έκανε τριπλ νταμπλ και τώρα θα παίξουν την πρώτη θέση με τη Λιθουανία, ανάλογα και με το αποτέλεσμα της τελευταίας απέναντι στον Καναδά.

Το ματς

Στο πρώτο μέρος η Σενεγάλη ήταν μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα (16-11) και έμεινε κοντά στο 20λεπτο (36-33) χάρη στους 10 πόντους του “δικού” μας Μοχάμεντ Φαγιέ, αλλά κυρίως λόγω των λαθών της Αυστραλίας. Είχαν εννιά έναντι τεσσάρων κι η Σενεγάλη μέτρησε 13 ολόκληρες επιθέσεις παραπάνω (38-25). Χάρη σε αυτές κρατήθηκε στο σκορ και δεν άφησε την Αυστραλία να παίξει το γνωστό γρήγορο και αποτελεσματικό της μπάσκετ στην επίθεση.

Στην τρίτη περίοδο η Αυστραλία πέρασε μπροστά με +10 πόντους (60-50) αλλά παρόλα αυτά, η Σενεγάλη δεν πέταξε λευκή πετσέτα. Κατάφερε να μειώσει σε 64-59 στο 34′ έχοντας πάντα ως όπλο την άμυνα της με τη διαφορά στα λάθη να μεγαλώνει διαρκώς, 14-5 (Ν’Ντόι 13, Μιλς 17, οι 12 στην τρίτη περίοδο).

Εκεί ανέλαβε δράση ο Ινγκλς που έφερε και πάλι τη διαφορά στο +10, με 69-59, αγγίζοντας το τριπλ νταμπλ (14π., 9ριμπ., 9ασ.). Παρά τις προσπάθειες της Σενεγάλης, η Αυστραλία είχε την ποιότητα και τις λύσεις να κρατήσει τη διαφορά και να πάρει αυτό που όλοι περίμεναν εξ αρχής…