Νέα Ζηλανδία: Χάκα(ρε) το Μαυροβούνιο, αλλά ελπίζουν κι οι δύο!

2019-09-03T12:15:18+00:00 2019-09-03T13:38:02+00:00.

03/Sep/19 12:15

Η Νέα Ζηλανδία νίκησε καθαρά με 93-83 το Μαυροβούνιο και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση, χωρίς αυτό να σημαίνει πως το δεύτερο αποκλείστηκε οριστικά…

Η ομάδα της Ωκεανίας θέλει τη νίκη επί της δικής μας Εθνικής (εκτός αν ω μη γένοιτο χάσουμε από τη Βραζιλία) για να πάρει αυτή την πρόκριση ή άμα ηττηθεί, τότε να ελπίζει σε επιτυχία του Μαυροβουνίου επί της Βραζιλίας ώστε να γίνει τριπλή ισοβαθμία.

Σε αυτήν ελπίζουν κι οι Βαλκάνιοι. Πρέπει όμως να κερδίσουν με 13 πόντους τη Βραζιλία (πάντα επαναλαμβάνουμε πως εμείς θα κάνουμε το 3/3) για να “κλέψουν” την πρόκριση, ενώ η Νέα Ζηλανδία για να περάσει θέλει νίκη του Μαυροβουνίου με 7-12 πόντους.

Μόνο στην τρίτη περίοδο οι “Τολ Μπλακς” έδειξαν σημάδια απώλειας του ελέγχου του αγώνα. Κατάφεραν να περιορίσουν τον Νίκολα Βούτσεβιτς στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης ενώ για μία ακόμα φορά ήταν καταιγιστικοί στην επίθεση 11/25 τρίποντα και σωστή λειτουργία και συνεργασίες (22 ασίστ).

Το ματς

Η ασίγαστος ρυθμός των Νεοζηλανδών στην επίθεση δεν είχε απάντηση από το Μαυροβούνιο. Όχι τουλάχιστον σε ολόκληρο το πρώτο δεκάλεπτο. Οι “Τολ Μπλακς” προηγήθηκαν με 53-44 έχοντας 7/11 τρίποντα με τον Κόρεϊ Ουέμπστερ να μετράει 12 πόντους (10 ο Φοτού) με 4/5!
Το πρόβλημα για το Μαυροβούνιο ήταν ότι δεν μπορούσε να αξιοποιήσει τον Νίκολα Βούτσεβιτς. Με νταμπλ τιμ συνέχεια πάνω του, ο άσος των Μάτζικ έβαλε τέσσερις πόντους όλους κι όλους στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας μάλιστα τρεις όλες κι όλες προσπάθειες! Ως εκ τούτου, οι Βαλκάνιοι αναγκάστηκαν να πάνε σε μακρινά σουτ (5/17) και παρά τους 14 πόντους του Ιβάνοβιτς, έμεινε πίσω με εννιά στο ημίχρονο, ενώ ο κόουτς Μίτροβιτς αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές…

Στην τρίτη περίοδο όμως – την ίδια που η Νέα Ζηλανδία την “πάτησε” με τη Βραζιλία- το Μαυροβούνιο απάντησε. Απολύτως φυσιολογικό ήταν αυτό αφού επιτέλους ο Βούτσεβιτς πήρε την μπάλα. Με έξι σερί πόντους και οκτώ συνολικά σε αυτό το διάστημα, ο σπουδαίος σέντερ (μαζί με Ντούμπλιεβιτς και Πόποβιτς) έφερε την ομάδα του στον πόντο στο 30′ (66-65), με το Μαυροβούνιο να κρατάει τη Νέα Ζηλανδία στους 13 πόντους!

Τα “καύσιμα” για τους Μαυροβούνιους όμως σώθηκαν εκεί. Η μεγάλη προσπάθεια να γυρίσουν το παιχνίδι (και τα νεύρα τους όμως καθώς φορτώθηκαν με τέσσερις τεχνικές ποινές διαρκώς διαμαρτυρόμενοι στους διαιτητές) φαίνεται πως τους στέρησε από ενέργεια.
Ο Κόρεϊ Ουέμπστερ εκτοξεύθηκε στους 25 πόντους με 6/8 τρίποντα (μαζί κι ο Φοτού με 16), η Νέα Ζηλανδία έκανε ένα επί μέρους σκορ 18-6 και εκεί που το ματς ήταν στον πόντο, πήγε ξαφνικά στο 83-71!