Λιθουανία: “Πάτησε” τον Καναδά και πάει στους… “16”! (video)

2019-09-03T15:21:10+00:00 2019-09-03T15:29:26+00:00.

03/Sep/19 15:21

Η Λιθουανία πραγματοποίησε μία εντυπωσιακή εμφάνιση απέναντι στον Καναδά, τον οποίο κέρδισε με 92-69 και προκρίθηκε στους “16¨του Παγκοσμίου Κυπέλλου, έχοντας ήδη 2/2 νίκες στον όμιλο της.

Η “λιέτουβα” και στα 40 λεπτά επέβαλλε απόλυτα τον ρυθμό της, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, αλλά και στην επίθεση “χτύπησε” κάθε κενό του απογοητευτικού Καναδά, πανηγυρίζοντας σχετικά άνετα μία καθοριστική για την συνέχεια, νίκη.

Πλέον, η Λιθουανία θα παίξει ¨τελικό” πρώτης θέσης με την Αυστραλία (5/9, 14:30), ενώ ο Καναδάς θα παίξει ένα αδιάφορο ματς απέναντι στην Σενεγάλη (5/9, 10:30).

Το παιχνίδι

Από την πρώτη περίοδο, οι Λιθουανοί επέβαλλαν απόλυτα τον ρυθμό τους και δεν επέτρεψαν στον Καναδά, να βρει εύκολους πόντους στην επίθεση, με αποτέλεσμα να κλείσουν τα πρώτα δέκα λεπτά, μπροστά με 24-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, η Λιθουανία συνέχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα και κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 14 πόντους (37-23 στο 16). Όμως ο Καναδάς, κατάφερε να μειώσει σε 39-30 (στο 18′), με επιμέρους σκορ 7-2 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την “λιέτουβα” μπροστά με 46-36.

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, ξεκίνησε με τους Λιθουανούς να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 9-4, “εκτόξευσαν” την διαφορά στο +15 (55-40 στο 24′). Ο Καναδάς μείωσε με δικό του επιμέρους σκορ 10-4 σε 59-50 (στο 27′) και έδειξε… σφυγμό, όμως η Λιθουανία με δικό της επιμέρους σκορ 11-4, πήγα την διαφορά στο +16 (70-54) και έγινε μεγάλο φαβορί για την νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η “λιέτουβα” έλεγχε απολύτως το ματς και είχε προβάδισμα… νίκης στο 34ο λεπτό με 74-62. 4′ λεπτά πριν το φινάλε, η Λιθουανία ήταν “αγκαλιά” με την νίκη όντας μπροστά με 83-67. Τελικά οι Λιθουανοί κέρδισαν άνετα στο φινάλε με 92-69.

Που κρίθηκε: Στο τέλος της τρίτης περιόδου, όπου ο Καναδάς μείωσε σε 59-50, όμως η Λιθουανία με επιμέρους σκορ 11-4, ανέβασε την διαφορά στο +16 (70-54) και ουσιαστικά “καθάρισε” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βαλαντσιούνας έκανε μεγάλη εμφάνιση με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ξεχώρισε και ο Ουλανόβας με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ. Επίσης καλή δουλειά έκανε και ο Σαμπόνις με10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για τον Καναδά ήταν εξαιρετικός ο Ουίλτζερ με 24 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 46-36, 70-54, 92-69