Εθνική Ομάδα: Μπλακ άουτ και ήττα από τη Βραζιλία! (videos)

2019-09-03T16:02:23+00:00 2019-09-03T16:43:40+00:00.

03/Sep/19 16:02

Το τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο δεν είχε συνέχεια, αλλά… μπλακ-άουτ για την Ελλάδα του κακού Γιάννη, η οποία “λύγισε” από τη Βραζιλία του απίστευτου Βαρεχάο (79-78)! Μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο φινάλε για παράταση, αλλά ο Σλούκας έχασε την τελευταία βολή!

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου γνώρισε την πρώτη της ήττα στο Παγκόσμιο Κύπελλο, από τη Βραζιλία που κράτησε χαμηλά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και με μπροστάρηδες τους αγέραστους Βαρεχάο και Γκαρσία έκανε το 2/2!

Αυτή τη φορά η Εθνική είχε δύο πρόσωπα, ένα εξαιρετικό στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο δεύτερο δεκάλεπτο κι ένα εντελώς διαφορετικό στο δεύτερο ημίχρονο… Δεν μπόρεσε να τρέξει, με εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο, τα εξαιρετικά ποσοστά στο τρίποντο του πρώτου μέρους (7/12) δεν είχαν συνέχεια και η “σελεσάο” ανατρέποντας το -17 του (23-40, 18’) πανηγύρισε τη νίκη σε ένα μεγάλο ντέρμπι που είχε αγωνία ως το τελευταίο δευτερόλεπτο, με τον Σλούκα να μην αξιοποιεί το δώρο των τριών βολών, χάνοντας την τελευταία, με αποτέλεσμα την ήττα!

Την τρίτη και τελευταία στροφή η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει τη Νέα Ζηλανδία (5/9, 15:00) θέλοντας μόνο νίκη για να περάσει στους “16”, έχοντας ήδη δυσκολέψει τη ζωή της ενόψει της δεύτερης φάσης, ενώ η Βραζιλία θα παίξει κόντρα στο Μαυροβούνιο (5/9, 11:00).

Κακή αρχή, αλλά ανέλαβαν “Πρι”-Νικ

Η επικράτηση στον τομέα… δύναμη ήταν το ζητούμενο στην αρχή της αναμέτρησης, με τη Βραζιλία να καταφέρνει να αφήσει εκτός ρυθμού τον Γιάννη και την Εθνική γενικότερα, που δεν έβρισκε τις καλές συνεργασίες.

Έτσι οι Βραζιλιάνοι με τον Βαρεχάο κατάφεραν να είναι κοντά στην πρώτη περίοδο (15-19, 10’), πριν όμως αναλάβει δράση ο Πρίντεζης! Ο Έλληνας φόργουορντ βρήκε ρυθμό πρώτα από την περιφέρεια, αφού η επιλογή του Πέτροβιτς ήταν να του αφήσει το σουτ κι αυτός τιμώρησε την αντίπαλη άμυνα.

Έτσι με ένα… τετράποντο κι ένα τρίποντο έγινε το 7-0 για το 19-26 (12:50’’), ενώ μετά το 23-28 (14’) η Ελλάδα ανέβασε κατακόρυφα ρυθμό, με τον Καλάθη να επιστρέφει με καθαρό μυαλό και προσωπικό σερί 8 πόντων και τον Σλούκα να μοιράζει ασίστ.

Έτσι έγινε το σερί 12-0 όσο η “σελεσάο” έμενε τέσσερα λεπτά άποντη χάρη στο “σκιάχτρο” του Παπαγιάννη (23-40, 18’) ωστόσο ένα σερί 7-0 ως το κλείσιμο του ημιχρόνου μάζεψε λίγο τη διαφορά (30-40, 20’), με τον Πρίντεζη να μετρά 14 πόντους, τον Καλάθη 11 και τον Σλούκα 6 ασίστ.

Μπλακ άουτ και θρίλερ

Ο έλεγχος που ήταν πλήρως σε ελληνικά χέρια στο πρώτο ημίχρονο, άλλαξε χέρια και πήγε στα βραζιλιάνικα στο τρίτο δεκάλεπτο, που βρήκε στο πρόσωπο του πολύπειρου Γκαρσία τον “X-Factor” για να αλλάξει τα δεδομένα.

Τα 7/12 τρίποντα του πρώτου μέρους συνοδεύτηκαν από αστοχία και η ομάδα του Πέτροβιτς πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (45-44, 25’)! Η Ελλάδα που δεν είχε ηρεμία και τον Γιάννη… εκτός αγώνα και με τρία φάουλ, βρέθηκε στο -6 (54-48, 29’), πριν έρθει ο Greek Freak στο φινάλε της τρίτης περιόδου για το γκολ-φάουλ (56-53, 30’).

Ο άστοχος ως τότε Παπαπέτρου επανήλθε με πέντε πόντους και ο Σλούκας ολοκλήρωσε 7-0 (59-60, 32’), αλλά Βαρεχάο και Γκαρσία ήταν εκεί (67-62, 35’), τιμωρώντας την ελληνική άμυνα σε κάθε ευκαιρία και αλλαγή.

Σα να μην έφτανε αυτό ανέλαβε δράση και ο Μπαρμπόσα (71-64, 36’) με την ομάδα του Σκουρτόπουλου να ψάχνει τον Γιάννη, αλλά να παίρνει λύσεις από τον Καλάθη (73-71, 38:06’’).

Ο Μπαρμπόσα και πάλι είχε τη λύση για το 76-71 (38:45’’), με την Εθνική να έχει μια ακόμα ευκαιρία μετά το αντιαθλητικό φάουλ του Λουζ στον Παπανικολάου (-48,4’’) που εν τέλει αξιοποιήθηκε.

Δύο βολές του “Παπ” έκαναν το 76-73 και ο Πρίντεζης με τεράστιο τρίποντο έφερε τα πάντα στα ίσια (76-76, -34’’)! Η απάντηση ήρθε από τον Βαρεχάο με floater (78-76) και η Ελλάδα είχε ακόμα 14,4’’…

Όμως η επιλογή μας ήταν κάκιστη, με τον Καλάθη να ψάχνει απευθείας από την επαναφορά στην πλάγια γραμμή τον Γιάννη, κάτι που κατάλαβαν οι Βραζιλιάνοι κι έκοψαν την προσπάθεια για κάρφωμα!

Κι όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει, αφού ο Μπαρμπόσα είχε 1/2 βολές (79-76, -4,3’’) και ο Λουζάδα έκανε απίστευτο λάθος, κάνοντας φάουλ στον Σλούκα σε προσπάθεια για τρίποντο από το… ένα καλάθι στο άλλο!

Ο διεθνής γκαρντ έβαλε τις δύο πρώτες, αλλά έχασε την τρίτη, με τον Βαρεχάο να διώχνει την μπάλα μετά την αναπήδηση, με όλα να τελειώνουν εκεί και τη Βραζιλία να πανηγυρίζει τη νίκη!

Παίκτης-κλειδί

Ο Άντερσον Βαρεχάο είναι σαν το παλιό καλό κρασί και νίκησε όλους τους Έλληνες ψηλούς (22π., 9ριμπ.) κι αυτός που βοήθησε όσο κανείς άλλος της Βραζιλία για να πάρει αυτή τη νίκη, έχοντας δίπλα του τον επίσης γερόλυκο, Άλεξ Γκαρσία (13π.), με τον Μπαρμπόσα να είναι επίσης παρών στα κρίσιμα (13π.). Η Ελλάδα είχε κορυφαίο τον απίθανο Πρίντεζη (20π.) και τον Καλάθη (16π.), αλλά πλήρωσε την κακή ημέρα του Γιάννη (13π.).

Που κρίθηκε

Το πρώτο ζητούμενο για τη Βραζιλία ήταν να κλειδώσει τον Αντετοκούνμπο, κάτι που κατάφερε με τον Καμπόκλο στην άμυνα, αλλά και τις εξαιρετικές βοήθειες, ενώ με εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο, έριξε τον ρυθμό στο πέντε εναντίον πέντε, κλείνοντας στη ρακέτα κάθε προσπάθεια για πικ εν ρολ. Επιπλέον καθοριστικό στοιχείο ήταν η διαφορά στα τρίποντα, αφού μετά τα 7/12 στο πρώτο μέρος, η Ελλάδα είχε 2/14 στο δεύτερο 20λεπτο! Ο Γκαρσία έγινε ο δεύτερος πόλος για τους Βραζιλιάνους μετά τον Βαρεχάο που κυριάρχησε στη ρακέτα και στο τέλος τους ανήκε το πάνω χέρι. Παρά την προσπάθεια… αυτοκτονίας, με τον Λουζάδα να κάνει αχρείαστο φάουλ στον Σλούκα για τρίποντο από τα… 15μ., εντούτοις η μία βολή πήγε στο σίδερο και η νίκη στη “σελεσάο”.

Δεκάλεπτα: 15-19, 30-40, 56-53, 79-78.