Νιγηρία: Αποχαιρέτισε τους ομίλους με… 100άρα! (video)

2019-09-04T12:07:29+00:00 2019-09-04T14:29:40+00:00.

04/Sep/19 12:07

Με εύκολη νίκη και καλή εμφάνιση, αποχαιρέτισε την πρώτη φάση του Μουντομπάσκετ η Νιγηρία, κερδίζοντας με 108-66 την αδύναμη Κορέα.

Το παιχνίδι ήταν πολύ εύκολη υπόθεση για την αφρικανική ομάδα, αφού από το πρώτο ημίχρονο απέκτησε μία μεγάλη διψήφια διαφορά (49-31) με την οποί,α πήγε στα αποδυτήρια έχοντας “αγκαλιάσει” την νίκη.

Οι Κορεάτες ούτε στο δεύτερο μέρος, κατάφεραν να μειώσουν και να φανούν ανταγωνιστικοί και βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 29 πόντους (79-50) στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το ματς είχε τελείως διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Νιγηρία να ανεβάζει την υπέρ της διαφορά πάνω από τους 30 πόντους και στο τέλος πανηγύρισε, την άνετη νίκη με 108-66.

Κορυφαίοι για την Νιγηρία ήταν, ο Έρικ με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Ντιόγκου με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Μετού με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Από την Κορέα που δεν κατάφερε να κάνει νίκη στην πρώτη φάση, ξεχώρισαν ο Ρα με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Λι με 12 πόντους, 6ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Πλέον μετά την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης, η Νιγηρία αποχαιρετάει τον όμιλο με ρεκόρ 1-2 και η Κορέα με 0-3 και θα αγωνιστούν, για τις θέσεις 17-32.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 31-49, 50-79, 66-108