Βενεζουέλα: Με σούπερ άμυνα… έκλεισε το σπίτι της οικοδέσποινας Κίνας!

2019-09-04T15:56:16+00:00 2019-09-04T16:08:39+00:00.

Stelios Toromanidis

04/Sep/19 15:56

Η εκπληκτική και ψυχωμένη Βενεζουέλα “έριξε” στο καναβάτσο τους “οικοδεσπότες” Κινέζους, καθώς νίκησε με 72-59 στον τελικό πρόκρισης για τους “16” και πραγματοποίησε μια από τις μεγαλύτερες επιτυχίες της ιστορίας της σε Παγκόσμια Κύπελλα.

Οι Λατίνοι “έπνιξαν” με την άμυνα τους τα ατού της Κίνας που κυμάνθηκαν σε μέτρια επίπεδα απόδοσης, ο Χεϊσλέρ Γκιγέντ ήταν εξαιρετικός εκτελεστικά (15 πόντοι) και δημιουργικά (7 ασίστ), ενώ οι Ντουάιτ Λιούις (13 πόντοι) και Νέστορ Κολμενάρες (11 πόντοι και 7 ριμπάουντ) ακολούθησαν σε αποτελεσματικότητα για να οδηγήσου την ομάδα τους στην επικράτηση. Από την άλλη, ο Τζιγέι Ζάο με 12 πόντους και 4 ασίστ ήταν ο κορυφαίος.

Διακύμανση αγώνα

Η Βενεζουέλα αιφνιδίασε τους “οικοδεσπότες” Κινέζους και με πρωταγωνιστές επιθετικά τους Λιούις και Γκιγέντ πήρε τα ηνία του αγώνα. Οι Λατίνοι είχαν έξι παραπάνω επιθέσεις, απόρροια των επιθετικών ριμπάουντ και προηγήθηκαν με 18-10 στο 10′.

Η Κίνα ήταν υπερβολικά άστοχη στο πρώτο ημίχρονο, ειδικά στα δίποντα (3/12) απόρροια την καλής άμυνας των αντιπάλων της και του άγχους με το οποίο μπήκε στον πολύ σημαντικό αγώνα. Μάλιστα η Βενεζουέλα με καλάθια των Ζαμόρα και Γκρατερόλ πήγε την διαφορά στο +14 (25-11) στο 14′. Με τους Γι και Ζάο οι τυπικά φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν κάπως την “χασούρα” πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Με 12-5 σερί μπόρεσαν να ρίξουν την διαφορά σε 30-23 στο 19′ πριν ο Βάργκας με σουτ τριών πόντων διαμορφώσει το 33-23 του 20′.

Οι Κινέζοι βελτίωσαν λίγο τα ποσοστά ευστοχίας τους και με τους Ζου, Ζάο και Φανκ μείωσαν την διαφορά σε 37-32 στο 23′, όμως οι Λατίνοι ήταν ψύχραιμοι και δεν παρασύρθηκαν. Ο Κολμενάρες πήρε μπρος στο τρίτο δεκάλεπτο (7 πόντους), ο Γκιγέντ δημιουργούσε για τους συμπάικτες του και η Βενεζουέλα ξέφυγε με 10 πόντους (51-41) στο 30′.

Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι με την Βενεζουέλα να είναι πολύ καλή και να διατηρεί σχετικά εύκολα το προβάδισμα του σκορ.

4 Ακτή Ελεφαντοστού 3 0-3

Οι δυο πρώτοι προκρίνονται στην δεύτερη φάση, οι δυο τελευταίοι αγωνίζονται σε ματς κατάταξης για τις θέσεις 17-32.