Ισπανία: Γλίτωσε το… “κάζο” από το Ιράν και έκανε το 3/3! (video)

2019-09-04T16:12:05+00:00 2019-09-04T16:58:25+00:00.

04/Sep/19 16:12

Η Ισπανία γλίτωσε την “γκέλα” απέναντι στο εξαιρετικό Ιράν, το οποίο κέρδισε στο τελευταίο λεπτό πολύ δύσκολα με 73-65 και πανηγύρισε την πρωτιά στον όμιλο της.

Το Ιράν σχεδόν για 39 λεπτά ήταν καλύτερο από την Ισπανία και “άγγιξε” το θαύμα της νίκης, όμως η Ισπανία “ξύπνησε” στο τελευταίο λεπτό και απέφυγε μία οδυνηρή για το πρεστίζ της ήττα.

Πλέον, η Ισπανία πάει με 3-0 ρεκόρ στην φάση των “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ενώ το Ιράν θα παλέψει για μία θέση 17-32 στην τελική κατάταξη.

Το παιχνίδι

Εντυπωσιακά ξεκίνησε την αναμέτρηση το Ιράν και αρχικά προηγήθηκε με 10-0 (το 3′), ενώ στην συνέχεια διατήρησε την υπέρ του διψήφια διαφορά (15-5 στο 5′). Η Ισπανία μείωσε σε 19-14 στο 8′ και η πρώτη περίοδος έληξε, με το Ιράν να προηγείται με 21-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το ματς είχε πολύ κακό επιθετικό ρυθμό με το Ιράν να προηγείται με πολύ μικρή διαφορά (25-23 στο 15′) και την Ισπανία για πρώτη φορά να ισοφαρίζει σε 28-28 (στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Ισπανία προηγούμενη, με 33-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, το ντέρμπι καλά κρατούσε με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ και το Ιράν να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 42-41 (στο 25′). H Ισπανία αντέδρασε με επιμέρους σκορ 9-1 και πήρε το μεγαλύτερο της προβάδισμα με 50-43 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με το Ιράν με δικό του επιμέρους σκορ 10-2 να προηγείται ξανά με 53-52.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το Ιράν μπήκε αποφασισμένο να κάνει την μεγάλη “έκπληξη” και με 2/2 τρίποντα, προηγήθηκε με +5 (62-57) στο 34ο λεπτό. Η Ισπανία τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ισοφάρισε με τον Γκασόλ σε 62-62 και όλα θα κρίνονταν στα τελευταία δευτερόλεπτα. Στο 38ο λεπτό, το σκορ παρέμενε ισόπαλο στο 65-65, με την Ισπανία να δυσκολεύετε πολύ να κρατήσει το προβάδισμα.

1:30 πριν το φινάλε, ο Γιουλ με τρίποντο έκανε το σκορ 68-65, ένα λάθος του Ιράν και ένα καλάθι του Κλαβέρ (70-65) έχρισε ακλόνητο φαβορί τους Ισπανούς.  Τελικά οι Ισπανοί πήραν μία πολύ δύσκολη νίκη με 73-65.

Που κρίθηκε: 1:30 πριν το τέλος, το σκορ ήταν 65-65, όμως ένα 5-0 σερί των Ισπανών, με Γιουλ και Κλάβέρ τους έδωσε το προβάδισμα με 70-65 και “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μαρκ Γκασόλ ήταν πολύ καλός με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ξεχώρισαν ο Κλαβέρ με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 33-31, 52-53, 73-65