“Μαγικός” Καμπάτσο, έστειλε αήττητη την Αργεντινή στην επόμενη φάση!

2019-09-04T16:37:51+00:00 2019-09-04T17:39:48+00:00.

04/Sep/19 16:37

Μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι, η Αργεντινή κέρδισε τη Ρωσία στο ντέρμπι κορυφής του δεύτερου ομίλου και πηγαίνει με 3-0 στην επόμενη φάση. Μαζί της και οι Ρώσοι.

Η Αργεντινή έδειξε για τρίτο ματς πως ήταν η καλύτερη ομάδα του δεύτερου ομίλου και με 69-61 πήρε τη νίκη και απέναντι στη Ρωσία, κατακτώντας τη πρώτη θέση. Στους ”16” πέρασαν και οι μαχητικοί Ρώσοι, που έφτασαν πολύ κοντά σε μία τεράστια ανατροπή στα τελευταία λεπτά.

Στην επόμενη φάση, οι δύο ομάδες θα μεταφέρουν όλα τους αποτελέσματα σε νέο όμιλο, μαζί με τις Πολωνία (3-0) και Βενεζουέλα (2-1).

Η εξέλιξη: Αν και το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά νευρικά, με αστοχία και φάουλ, γρήγορα οι δύο ομάδες έδειξαν στο παρκέ τί μπορούν να κάνουν. Αρχικά, η Ρωσία ”εγκλώβισε” την Αργεντινή και με σταθερό ρυθμό στην επίθεση, έφτασε στο 17-9, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Το τρίποντο όμως του Φακούντο Καμπάτσο για το 17-12 έφερε και την αντεπίθεση.

Οι Ρώσοι χρειάστηκαν 4′ στη δεύτερη περίοδο για να ξεκολλήσουν από τους 17, όμως αυτό το διάστημα ήταν αρκετό για τους Αργεντινούς, προκειμένου να φτάσουν το σερί στο 18-0 και το σκορ στο 17-27! Λουίς Σκόλα και Φακούντο Καμπάτσο έδωσαν το σύνθημα και 2” πριν το ημίχρονο, η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα. Νικίτα Κουρμπάνοφ και Αντρέι Ζούμπκοφ όμως, ροκάνισαν τη διαφορά και έκλεισαν το πρώτο μέρος με το σκορ στο 33-39.

Έγινε ντέρμπι, το ”καθάρισε” ο Καμπάτσο

O Μάρκος Ντέλια συνείσφερε στην επίθεση και έτσι το σκηνικό στη τρίτη περίοδο παρέμεινε το ίδιο, με τους Ρώσους να έχουν τις ευκαιρίες να μειώσουν κάτω από τους 10, όμως το άσχημο ποσοστό στα τρίποντα (3/17 μέχρι το 30′) και η γενικότερη εμμονή τους σε αυτό, επέτρεψαν στην Αργεντινή να μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο με +13 (53-40).

Το ματς έμελλε να γίνει ντέρμπι στο φινάλε. Οι Αργεντινοί την… έπαθαν όπως οι αντίπαλοί τους στη δεύτερη περίοδο και με μόλις 6 πόντους σε 6′, είδαν το σκορ να φτάνει στο 55-59 στο 36′! Η αντεπίθεση συνεχίστηκε, με τη Αργεντινή να αντέχει. Με 1:30′ να απομένει, το σκορ ήταν 59-63 υπέρ της, ενώ το λάθος των Ρώσων στην επίθεση αποδείχθηκε καθοριστικό, καθώς χάθηκε πολύτιμος χρόνο. Η διαφορά μειώθηκε σε 61-63 στο -39”, ο Καμπάτσο σκόραρε για το 61-65 (-28”), ενώ το κλέψιμό του αμέσως μετά ήταν η φάση του αγώνα, καθώς έδωσε τη νίκη με 69-61, μετά και τις 2 βολές του και το κάρφωμα του Γκαρίνο στο μηδέν.

Πού κρίθηκε: Το καλάθι του Καμπάτσο για το 61-65 στο -28” και το κλέψιμό του αμέσως μετά ήταν οι δύο φάσεις, που ουσιαστικά έκριναν την αναμέτρηση.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φακούντο Καμπάτσο ήταν ο κομβικότερος και ο καλύτερος παίκτης των νικητών με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 32′, με τον Λουίς Σκόλα να έχει 13 πόντους και 9 ριμπάουντ. Πολύ καλός και ο Μάρκος Ντέλια με 13 πόντους.

Προσπάθησε ο Αντρέι Ζούμπκοφ, όμως οι 18 πόντοι του και τα 7 ριμπάουντ του δεν ήταν αρκετά για τη Ρωσία.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 33-39, 40-53, 61-69