Παγκόσμιο Κύπελλο: Τουρκία ή Τσεχία για μια θέση στον… ελληνικό όμιλο

2019-09-05T07:53:34+00:00 2019-09-05T07:53:34+00:00.

admin69

05/Sep/19 07:53

Eurohoops.net

Η πρώτη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου ολοκληρώνεται την Πέμπτη (5/9) με πολλούς… τελικούς, ωστόσο ο σημαντικότερος, πλην του αγώνα της Εθνικής μας, είναι η αναμέτρηση της Τουρκίας με την Τσεχία, για μια θέση στους “16”. Οι όμιλοι που διαμορφώνονται στη δεύτερη φάση.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η αγωνία κορυφώνεται στην πρώτη φάση, που ολοκληρώνεται με το δεύτερο μισό της 3ης αγωνιστικής.

Εκ των 16 ομάδων που θα βρεθούν στην αφετηρία της 2ης φάσης των ομίλων, εκκρεμούν δύο θέσεις. Η μία θα κριθεί στην αναμέτρηση της Ελλάδας με τη Νέα Ζηλανδία στη Ναντζίνγκ, ενώ η έτερη στην Σανγκάη για τον 5ο όμιλο, όπου η Τουρκία αντιμετωπίζει την Τσεχία και ο νικητής θα βρεθεί στον όμιλο της επόμενης φάσης και απέναντι στη “γαλανόλευκη” εφόσον έχει ξεπεράσει το εμπόδιο των Νεοζηλανδών.

Ωστόσο δεν στερούνται σημασίας κι άλλα παιχνίδια της ημέρας, αφού σε 7ο και 8ο όμιλο κρίνεται η πρωτιά και ποιες ομάδες θα κουβαλήσουν το απόλυτο 3-0 στη 2η φάση και ποιες θα κουβαλήσουν ήττα.

Στη Σενζέν η Γαλλία θα τεθεί αντιμέτωπη της Δομινικανής Δημοκρατίας για την πρωτιά και το 3-0, ενώ στη Ντονγκουάν αντίστοιχο διακύβευμα έχει η αναμέτρηση της Λιθουανίας με την Αυστραλία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:

1ος όμιλος

Τετάρτη 4/9

Ακτή Ελεφαντοστού-Πολωνία 63-80
Βενεζουέλα-Κίνα 72-59

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Πολωνία 3-0
  2. Βενεζουέλα 2-1
  3. Κίνα 1-2
  4. Ακτή Ελεφαντοστού 0-3

2ος όμιλος

Τετάρτη 4/9

Ν. Κορέα-Νιγηρία 66-108
Ρωσία-Αργεντινή 61-69

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Αργεντινή 3-0
  2. Ρωσία 2-1
  3. Νιγηρία 1-2
  4. Ν. Κορέα 0-3

3ος όμιλος

Τετάρτη 4/9

Πουέρτο Ρίκο-Τυνησία 67-64
Ισπανία-Ιράν 73-65

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Ισπανία 3-0
  2. Πουέρτο Ρίκο
  3. Τυνησία 1-2
  4. Ιράν 0-3

4ος όμιλος

Τετάρτη 4/9

Ανγκόλα-Φιλιππίνες 84-81
Ιταλία-Σερβία 77-92

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Σερβία 3-0
  2. Ιταλία 2-1
  3. Αγνκόλα 1-2
  4. Φιλιππίνες 0-3

5ος όμιλος

Πέμπτη 5/9

Τουρκία-Τσεχία (11:30, ΕΡΤ2)
ΗΠΑ-Ιαπωνία (15:30, ΕΡΤ2)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. ΗΠΑ 2-0
  2. Τουρκία 1-1
  3. Τσεχία 1-1
  4. Ιαπωνία 0-2

6ος όμιλος

Πέμπτη 5/9

Βραζιλία-Μαυροβούνιο (11:00, ΕΡΤ Sports)
Ελλάδα-Νέα Ζηλανδία (15:00, ΕΡΤ Sports)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Βραζιλία 2-0
  2. Ελλάδα 1-1
  3. Νέα Ζηλανδία 1-1
  4. Μαυροβούνιο 0-2

7ος όμιλος

Πέμπτη 5/9

Γερμανία-Ιορδανία (11:30, ΕΡΤ Play2)
Δομινικανή Δημοκρατία-Γαλλία (15:30, ΕΡΤ Play1)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Γαλλία 2-0
  2. Δομινικανή Δημοκρατία 2-0
  3. Γερμανία 0-2
  4. Ιορδανία 0-2

8ος όμιλος

Πέμπτη 5/9

Καναδάς-Σενεγάλη (10:30, ΕΡΤ Play1)
Λιθουανία-Αυστραλία (14:30, ΕΡΤ3)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

  1. Λιθουανία 2-0
  2. Αυστραλία 2-0
  3. Καναδάς 0-2
  4. Σενεγάλη 0-2

Οι όμιλοι της φάσης των “16” και η βαθμολογία (μεταφέρονται τα αποτελέσματα του πρώτου γύρου) – Πρώτη αγωνιστική στις 6/9

9ος όμιλος

  1. Αργεντινή 3-0
  2. Πολωνία 3-0
  3. Βενεζουέλα 2-1
  4. Ρωσία 2-1

10ος όμιλος

  1. Σερβία 3-0
  2. Ισπανία 3-0
  3. Ιταλία 2-1
  4. Πουέρτο Ρίκο 2-1

11ος όμιλος

  1. ΗΠΑ
  2. Βραζιλία
  3. Τουρκία ή Τσεχία
  4. Ελλάδα ή Νέα Ζηλανδία

12ος όμιλος

  1. Γαλλία
  2. Δομινικανή Δημοκρατία
  3. Λιθουανία
  4. Αυστραλία

Διαβάστε εδώ τα τελευταία νέα