Βραζιλία: Πάει… απόλυτη στη Σενζέν! (video)

2019-09-05T11:41:12+00:00 2019-09-05T13:47:56+00:00.

05/Sep/19 11:41

huertas_brazil

Η Βραζιλία νίκησε και το Μαυροβούνιο (84-73) και τελείωσε με το απόλυτο στον 6ο όμιλο, πηγαίνοντας στη δεύτερη φάση στη Σενζέν με το 3-0 στο… τσεπάκι.

Η ομάδα του Άτσο Πέτροβιτς μετά τη Νέα Ζηλανδία και την Ελλάδα, νίκησε και το Μαυροβούνιο με κορυφαίο τον Χουέρτας, συνεχίζοντας στη δεύτερη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, κουβαλώντας το τέλειο 3-0, έχοντας βάλει βάσεις ενόψει του ομίλου που ευελπιστούμε να βρεθεί και η Εθνική μας!

Αντίθετα το Μαυροβούνιο παρά την αντεπίθεση στο τέλος, με τρεις ήττες σε ισάριθμα ματς, θα αγωνιστεί για τις θέσεις 17-32.

Εξέλιξη αγώνα

Το παιχνίδι ήταν αναγνωριστικό στην αρχή, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν πατήματα και ρυθμό (19-20’) με το Μαυροβούνιο να προσπαθεί να περάσει την μπάλα στο καλάθι με τον Ντούμπλιεβιτς.

Γκαρσία, Χουέρτας και Φελίσιο έδωσαν ρυθμό στη “σελεσάο” που πήρε τα ηνία μετά το πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου και με τον Μπαρμπόσα πήγε με +5 (43-38) στην ανάπαυλα.

Αυτό το προβάδισμα μάλιστα μεγάλωσε στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας και στο +15 (56-41, 25’) και διατηρήθηκε ως το 33’ (73-58)!

Όμως από εκείνο το σημείο το Μαυροβούνιο άρχισε μια μεγάλη αντεπίθεση με τον Νίντχαμ και τον Ράντοβιτς, ώστε στο τετράλεπτο που οι Βραζιλιάνοι έμειναν… άκαπνοι, έτρεξαν 14-0 για να φέρουν το ματς στον πόντο (73-72, 36’)!

Η αντίδραση ήρθε από τον Μπαρμπόσα και τον Σόουζα για το 7-0 που αποδείχθηκε καθοριστικό (80-72, 38’) κι έτσι η ομάδα του Πέτροβιτς πήρε τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί

Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας έδειξε την κλάση του (16π., 6ασ.) για τη Βραζιλία και την οδήγησε στο 3-0 στον όμιλο, μαζί με τους επίσης εξαιρετικούς Φελίσιο (14π., 8ριμπ.), Σόουζα (13π.) και τον πολύπειρο Άλεξ Γκαρσία (11π.). Ο Νίντχαμ (16π.) προσπάθησε πολύ για το Μαυροβούνιο αλλά δεν απέτρεψε άλλη μια ήττα.

Που κρίθηκε

Το τρίτο δεκάλεπτο της Βραζιλίας ήταν κυριαρχικό και οδήγησε σε διψήφια διαφορά τη “σελεσάο” που είχε περισσότερες λύσεις και παρότι είχε ένα τετράλεπτο μπλακ άουτ που έκανε το 73-58, 73-72, βρήκε ξανά τον τρόπο για να κλειδώσει τη νίκη, αφού είχε υπερδιπλάσιες ασίστ από λάθη (20-9)!

Δεκάλεπτα: 19-20, 43-38, 66-54, 84-73.