Ισπανία: “Τιμώρησε” την Ιταλία και μπήκε στα προημιτελικά! (videos)

2019-09-06T16:21:03+00:00 2019-09-06T19:20:15+00:00.

06/Sep/19 16:21

Η Ισπανία πήρε τη νίκη στο μεγάλο ντέρμπι του 10ου ομίλου κόντρα στην Ιταλία και θα βρίσκεται για 6ο σερί Παγκόσμιο Κύπελλο στην 8άδα! Απέναντι στη Σερβία για τη πρωτιά, εκτός οι Ιταλοί!

Στο μεγάλο ντέρμπι του 10ου ομίλου, Ισπανία και Ιταλία τέθηκαν αντιμέτωπες, με τον νικητή να κάνει σίγουρο βήμα για τη πρόκριση στην οκτάδα. Η πρώτη τελικά τιμώρησε τη δεύτερη με 67-60 και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, αφήνοντας εκτός τους Ιταλούς, που στα κρίσιμα… λύγισαν!

Με αυτή τη πρόκριση, η ισπανική ομάδα πανηγυρίζει την είσοδό της στα προημιτελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου για 6η συνεχόμενη φορά, ενώ με νίκη απέναντι στη Σερβία (8/9, 15:30), θα τερματίσει και πρώτη στον όμιλο!

Πλέον, η Ιταλία, που αποκλείστηκε, θα αγωνιστεί κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο (8/9, 11:30), στο φινάλε της στο φετινό τουρνουά.

Η εξέλιξη: H Ιταλία ξεκίνησε πολύ καλύτερη την αναμέτρηση, με τον Μάρκο Μπελινέλι και τον Ντανίλο Γκαλινάρι να δίνουν το σύνθημα στην επίθεση. Το 15-5 στο 6′ επιβεβαίωσε την ανωτερότητα των Ιταλών, η Ισπανία όμως και συγκεκριμένα ο Σέρχιο Γιουλ είχαν αντίθετη άποψη. Ο γκαρντ της Ρεάλ σκόραρε και δημιούργησε, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 18-18.

Σε ανάλογους ρυθμούς και η δεύτερη περίοδος. Οι δύο ομάδες δεν έβρισκαν τους τρόπους να ξεφύγουν στο σκορ, με την Ισπανία να ”χτυπάει” κυρίως μέσα στη ρακέτα, με την Ιταλία να περιορίζεται σε ατομικές προσπάθειες, με τον Αλεσάντρο Τζεντίλε να συνεισφέρει στο σκορ. Το ημίχρονο βρήκε την ”Σκουάντρα Ατζούρα” στο +1 (31-30).

Ντέρμπι με τα όλα του και στο τέλος… Ισπανία!

datome_italy

Το μεγάλο ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Ουίλι Ερνανγκόμεθ και Λουίτζι Ντατόμε βγήκαν μπροστά και αποτέλεσαν τα σημεία αναφοράς των ομάδων τους στην επίθεση, σε ένα ματς που ήταν σχεδόν απόλυτα ισορροπημένο. Το 50-48, μετά από 30′ δράσης, επιβεβαίωσε πως το ”θρίλερ” θα κορυφωθεί!

Το ενδιαφέρον ήταν αμείωτο μέχρι τέλους. Αν και οι δύο ομάδες δεν ήταν εύστοχες στην επίθεση, το ματς πήρε μία άγρια ομορφιά, με τις άμυνες και τις λεπτομέρειες να παίζουν τεράστιο ρόλο. Ενδεικτικό το 8-4 επιμέρους των Ιταλών σε 6:30′ αγώνα! Ο Γκαλινάρι με τρίποντο πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 56-52 (36′), με τον Γιουλ να μειώνει με 2/2 βολές. Ο Μπελινέλι αστόχησε σε τρία συνεχόμενα… περίεργα τρίποντα και οι Ισπανοί βρήκαν τον τρόπο να περάσουν μπροστά με 58-56 (38′)!

Η εμμονή της ιταλικής ομάδας στο τρίποντο συνεχίστηκε, ο Ρίκι Ρούμπιο έκανε το 60-56 με 2/2 βολές, πριν ο Μαρκ Γκασόλ να δώσει ”αέρα” 6 πόντων με 62-56, 1′ πριν το τέλος. Ο Μπελινέλι έμελλε να είναι ο μοιραίος της Ιταλίας, καθώς έχασε τη μπάλα, χωρίς όμως να δεχθεί καλάθι η ομάδα του. Ο Χάκετ έκανε το 62-58 με 2/2 βολές του Χάκετ, ενώ η διαφορά ξαναπήγε στους 6 με 2 βολές του Ρούμπιο στο -20”. Τίποτα δεν άλλαξε στο φινάλε, με το 67-60 να είναι το τελικό σκορ για τους Ισπανούς!

Πού κρίθηκε: Η Ιταλία έμεινε χωρίς σκορ για σχεδόν 4′ στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς, με τη Ισπανία να εκμεταλλεύεται την αστοχία του Μπελινέλι και τα λάθη που έγιναν. Η ευστοχία από τη γραμμή των βολών στις κρίσιμες κατοχές επικύρωσαν τη νίκη για τους Ισπανούς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, ενώ 15 είχε ο Ρίκι Ρούμπιο και 14 ο Σέρχιο Γιουλ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 30-31, 50-48, 67-60