Εθνική ομάδα: Ανώτερες οι ΗΠΑ, “τελικός” με Τσεχία! (videos)

2019-09-07T16:13:09+00:00 2019-09-07T17:40:24+00:00.

07/Sep/19 16:13

Η Αμερική αποδείχθηκε ισχυρός αντίπαλος και κέρδισε εύκολα την Ελλάδα, παρά την αντίδραση στο φινάλε. Χάθηκε η μάχη, αλλά όχι και ο πόλεμος για την Εθνική, με τον ”τελικό” απέναντι στη Τσεχία να δίνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση, αλλά με προϋποθέσεις…

Ανταποκριτής στην Κίνα: Άρης Μπάρκας/ info@eurohoops.net

Προσπάθησε, αλλά δεν μπόρεσε…

Η Ελλάδα, αν και είχε σε καλή ημέρα τον Γιάννη Αντετοκούνμπο με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ, δεν βρήκε τις λύσεις και την… ευστοχία απέναντι στην Αμερική, γνώρισε την ήττα με σκορ 69-53 και πλέον καλείται να τα δώσει όλα στο δεύτερο ματς του δεύτερου γύρου.

Με λίγα λόγια, η Ελλάδα πηγαίνει σε ”τελικό” με αντίπαλο τη Τσεχία (9/9, 11:30) και σε αυτό το ματς θα κριθούν όλα. Γιατί πολύ απλά, η Εθνική θα χρειαστεί νίκη με τουλάχιστον 12 πόντους διαφορά, για να περάσει ως δεύτερη από τον όμιλο (δείτε αναλυτικά τα σενάρια εδώ).

Όσο για τις ΗΠΑ, είναι με το ένα πόδι στην επόμενη φάση. Το μόνο σενάριο που τις αφήνει εκτός, είναι να κερδίσει η Τσεχία την Ελλάδα και εκείνη να χάσει από τη Βραζιλία (9/9, 15:30) με τουλάχιστον 22 πόντους!

Η εξέλιξη

ellada

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεκίνησε ”καυτός” με δίποντο και τρίποντο, με τους παίκτες της Αμερικής να μην αμύνονται αποτελεσματικά, αλλά να σκοράρουν δίχως πρόβλημα για το 7-7. Αν και η Ελλάδα έμεινε χωρίς σκορ για 2′, το σκορ έγινε 9-9 με φανταστικό κάρφωμα. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν ο μοναδικός που σκόραρε εκτός του Γιάννη (12-9). Από το 5′ μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου, οι Έλληνες σκόραραν 5 πόντους και μείωσαν σε 19-17!

Με το πρώτο τρίποντο του Κώστα Σλούκα, έγινε το 20-20, με τον Τζέιλεν Μπράουν να συνεχίζει να κάνει τη ζημιά μέσα σε ρακέτα. Η… εμμονή των Ελλήνων από το τρίποντο (4/17 στο 20′) και η χαρακτηριστική αστοχία (6/22 δίποντα) έφεραν μόλις ένα καλάθι σε 5′, με την Αμερική να βρίσκει τον τρόπο να ξεφεύγει με 9 (29-20). Ο Σλούκας ”επέστρεψε” με νέο τρίποντο για  το 29-23, το 31-25 από τον Γιάννη έφερε και νέα μείωση, αλλά σε εκείνο το σημείο χάθηκε η διαφορά, με τον Μάιλς Τέρνερ να ”χτυπάει” μέσα στη ρακέτα και να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 38-25.

Πάτησε γκάζι η Αμερική, άργησε να αντιδράσει η Ελλάδα

giannis_usa_ellada

Η Ελλάδα ξεκίνησε φοβερά το δεύτερο μέρος και μείωσε πολύ γρήγορα σε 8 (38-30). Οι Αμερικανοί πήραν και πάλι στα χέρια τους τον ρυθμό του ματς, φτάνοντας μέσα σε 3′ στο 47-32. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου, με μπροστάρη πάντα τον ”Greek Freak”, προσπάθησαν να μειώσουν, το 50-35 όμως ήρθε άμεσα με τρίποντο του Ντέρικ Ουάιτ, ο οποίος τιμώρησε στο τρίτο δεκάλεπτο την Ελλάδα.

Με τους περισσότερους παίκτες να μην βρίσκονται σε τόσο καλή ημέρα και τα ποσοστά ευστοχία να μην βελτιώνονται, η Εθνική φάνηκε να μην μπορεί να μειώσει. Αντιθέτως, πήγε στη τέταρτη περίοδο με -17 (54-37), στη μεγαλύτερη διαφορά του ματς.

Αν και μπήκαν κάποια σουτ, κυρίως με τον Σλούκα και τον Γιώργο Πρίντεζη, οι διεθνείς είδαν την απόσταση να μην μειώνεται, μιας και οι παίκτες των ΗΠΑ συνέχισαν σε υψηλούς ρυθμούς στην επίθεση. Η πίεση όμως και απέδωσε καρπούς και 5′ πριν το τέλος, η απόσταση έφτασε μία ανάσα από τους 10 (61-50). Η προσπάθεια της Εθνικής για αντεπίθεση ξεκίνησε αργά, με το τελικό 69-53 να δίνει τη νίκη (αλλά όχι ακόμα τη πρόκριση) στην Αμερική και την ομάδα μας πλέον να έχει μπροστά της ένας ματς ”ζωής και θανάτου”!

Πού κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Αμερικανοί ”έχτισαν” μία καλή διαφορά, την οποία διεύρυναν στη τρίτη περίοδο. Το +17 (54-37) στο 30′ αποδείχθηκε τεράστιο εμπόδιο για την Ελλάδα, με τα τελευταία λεπτά να μην αλλάζει τίποτα. Σημαντικό και το ”φτωχό” 14/39 (36%) της Ελλάδας στα δίποντα και το 7/27 (26%) από τα 6,75μ.

Παίκτης-κλειδί: Φοβερός και τρομερός ο Κέμπα Ουόκερ με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ τεράστια δουλειά έκαναν και οι Ντόνοβαν Μίτσελ (10 πόντοι-5 ριμπάουντ), Ντέρικ Ουάιτ (9 πόντοι), Μάιλς Τέρνερ (8 πόντοι-7 ριμπάουντ) και Τζέιλεν Μπράουν (8 πόντοι-9 ριμπάουντ).

Από πλευράς Ελλάδας, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ 13 είχε ο Κώστας Σλούκας.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 38-25, 54-37, 69-53

Τα στατιστικά:

Το μέλος του Ομοσπονδιακού τεχνικού τιμ, Γιάννης Καλαμπόκης, μιλώντας στην κάμερα της ΕΡΤ ανέλυσε το παιχνίδι και έκανε αναφορά στις μικρές, αλλά και… μεγάλες λεπτομέρειες που έκριναν το τελικό αποτέλεσμα: