Γαλλία: Νίκη “θρίλερ” κόντρα στην Λιθουανία και… πρόκριση στα προημιτελικά!

2019-09-07T16:02:22+00:00 2019-09-07T16:09:27+00:00.

07/Sep/19 16:02

Η Γαλλία πήρε μία νίκη “θρίλερ” κόντρα στην Λιθουανία με 78-75 και πανηγύρισε την πρόκριση της, στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μαζί με την Αυστραλία.

Η Γαλλία ήταν καλύτερη για τρία δεκάλεπτα, όμως η Λιθουανία “ξέσπασε” στην τέταρτη περίοδο και γύρισε το ματς, αλλά στο φινάλε ηττήθηκε στις λεπτομέρειες και αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Πλέον, η Γαλλία προκρίθηκε στους “8” παίρνοντας μαζί της με την Αυστραλία και στο μεταξύ τους ματς της Δευτέρας (9/7), θα κριθεί η πρωτιά, με τον νικητή να αντιμετωπίζει την Ελλάδα εφόσον προκριθούμε!

Το παιχνίδι

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, η Γαλλία έδειξε καλύτερο πρόσωπο και προηγήθηκε από νωρίς με double score (16-8 στο 4′), ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με +12 (26-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Λιθουανοί έβγαλαν αντίδραση και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα με επιμέρους 19-12, να μειώσουν σε 38-33 (στο 16′), όμως η Γαλλία πήγε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (50-40).

Το δεύτερο ημίχρονο του ματς, ξεκίνησε με την Γαλλία να “σφίγγει” την άμυνα της και με επιμέρους σκορ 9-4, προηγήθηκε για πρώτη φορά με +15 (59-44 στο 25′) και έγινε το φαβορί για την νίκη. Η “λιέτουβα” δεν μπορούσε να κατεβάσει την διαφορά σε μονοψήφιο και η τρίτη περίοδος έληξε, με σκορ 65-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Λιθουανία έκανε εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 12-3 και μείωσε σε 68-66 (στο 35′) και έβαλε “φωτιά” στον αγώνα. 2′ λεπτά πριν το φινάλε, με το επιμέρους σκορ να φτάνει στο 18-8, η Γαλλία είχε προβάδισμα μόλις 1 πόντου (73-72) και όλα ήταν ανοιχτά.

Με 1 να απομένει, ο Φουρνιέ έδωσε “αέρα” δύο πόντων στην Γαλλία (76-74), όμως στα 30′ δευτερόλεπτα ο Βαλαντσιούνας σκόραρε 1/2 βολές μείωσε σε 76-75 και ο Ντε Κολό “καθάρισε” το ματς με σουτ, κάνοντας το σκορ 78-75 στα 15′ δευτερόλεπτα. Τελικά η Γαλλία πήρε την νίκη πολύ δύσκολα με 78-75. και πανηγύρισε την πρόκριση της στα προημιτελικά, αφού ο Ματσιούλις αστόχησε στο τρίποντο ισοφάρισης.

Που κρίθηκε: Στο τελευταίο λεπτό, η Λιθουανία έχοντας μειώσει σε 75-74, αστόχησε σε 1/2 βολές με τον Βαλαντσιούνας, έχασε και δύο τρίποντα με τον Ματσιούλις και ένα καλάθι του Ντε Κολό (78-75) χάρισε την νίκη στους Γάλλους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Φουρνιέ ήταν τρομερός με 23 πόντους και 3 ασίστ, ενώ καλή δουλειά έκαναν ο Ντε Κολό με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Μπατούμ με 12 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 50-40, 65-54, 78-75